Zaloguj
Reklama

Rozwój fizyczny dziecka - okres niemowlęcy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Pediatria. Podręcznik dla studentów. Red. Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Radość dziecka
Fot. Panthermedia
Radość dziecka
(5)

Okres niemowlęcy trwa od 28 dnia życia do 12 miesiąca. W tym czasie obserwuje się najintensywniejszy rozwój somatyczny i motoryczny.

Reklama

Długość ciała zwiększa się o 25 cm, masa ciała rośnie o 6-7 kg.

Około 12 miesiąca wyrównują się obwody głowy i klatki piersiowej. Około 6 miesiąca zmniejsza się ciemiączko i zamyka się między 9. a 18. mż. Jako pierwsze wyrzynają się dolne siekacze. Następuje to około 6 miesiąca życia. Zęby wyrzynają się w różnym czasie, w końcu 1 roku życia dziecko ma już 6-8 zębów.

W tym okresie kształtują się krzywizny kręgosłupa – lordozy szyjnej w 3-4 miesiącu, co przejawia się unoszeniem głowy oraz kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej (siadanie i wstawanie). Rozwijają się ruchy lokomocyjne i pionizacja ciała. Dzięki ukształtowaniu chwytu „obcęgowego”, z przeciwstawieniem kciuka możliwy jest dalszy rozwój ruchów manipulacyjnych. Zaczyna rozwijać się mowa.

W 7 miesiącu życia dziecko wokalizuje dźwięki spółgłoskowe, a pod koniec 1 roku życia potrafi ze zrozumieniem wypowiedzieć kilka słów. Ruchy zaczynają przechodzić od mimowolnych, nieskładnych, bez związku z bodźcem do ruchów manipulacyjnych związanych z poznawaniem świata.

Reklama
(5)
Komentarze