Zaloguj
Reklama

Niedokrwistości spowodowane utratą krwi

Autorzy: Ewa Chodkowska
Badanie próbek krwi w laboratorium
Fot. medforum
Badanie próbek krwi w laboratorium
(5)

Niedokrwistość to stan chorobowy, w którym występuje obniżenie całkowitej ilości hemoglobiny we krwi krążącej w porównaniu do wartości uznanych za prawidłowe dla danego wieku i płci.

Reklama

Objawy niedokrwistości to:

  • bladość skóry, błony śluzowej jamy ustnej 
  • upośledzone łaknienie
  • zwiększenie rzutu skurczowego i powiększenie serca,
  • bóle i zawroty głowy.

Przyczynami niedokrwistości spowodowanymi utratą krwi, są urazy, krwawienia w czasie zabiegów chirurgicznych, skazy krwotoczne, schorzenia przewodu pokarmowego, krwawienia z nosa.

W pierwszym okresie po krwotoku liczba erytrocytów oraz stężenie hemoglobiny i hematokryt mogą być prawidłowe. Spowodowane jest to „obronnym” skurczem drobnych tętniczek. W pierwszej fazie po krwawieniu zwiększa się liczba płytek krwi, leukocytów obojętnochłonnych oraz zmniejsza się stężenie żelaza w surowicy.

W ostrej niedokrwistości pokrwotocznej konieczne jest jak najszybsze opanowanie krwawienia oraz w zależności od wskazań należy jak najszybciej przetoczyć krew. Należy również ustalić przyczynę krwawienia i dążyć do jej eliminacji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Pediatria. Podręcznik dla studentów Redakcja nauka prof. Dr hab. N. med. Krystyna Kubicka, prof. Dr hab. N. med. Wanda Kawalec

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze