Zaloguj
Reklama

Moczenie nocne u dzieci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Smutek u dziecka
Fot. medforum
Smutek u dziecka
(5)

Moczenie nocne dotyczy 20% 5-latków, 5% dzieci w wieku 10. lat i starszych oraz około 1% 15-latków. Warto podkreślić, że nie jest to wina dziecka, które w żaden sposób nie ma nad tym kontroli. Moczenie nie jest spowodowane lenistwem bądź chęcią zdobycia uwagi. Większość dzieci wyrasta z nocnego moczenia, jednak może to mocno wpłynąć na ich samoocenę.

Reklama

Często dzieci śpią o wiele głębiej, przez co nie mogą się obudzić kiedy ich pęcherz jest pełny. Przyczyną może być też zwiększone produkowanie moczu w nocy, spowodowane zbyt małym poziomem hormonu kontrolującego produkcję moczu. Niekiedy problem spowodowany jest brakiem możliwości utrzymania dużej ilości moczu przez pęcherz.

Moczenie może mieć też podłoże emocjonalne. Zdarza się, że dzieci, które wyrosły z tego problemu zaczynają ponownie moczyć łóżko pod wpływem stresu, np. rozpoczęciem nauki w szkole, rozpadem rodziny etc. W takiej sytuacji problem zniknie, gdy dziecko poczuje się bezpieczniej.

Czasem moczenie nocne może być spowodowane różnymi problemami zdrowotnymi, dlatego warto jest zabrać dziecko do lekarza. Należy też pamiętać, żeby pomagać dziecku budować pewność siebie i okazywać wsparcie, co może okazać się kluczem do zażegnania problemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze