Zaloguj
Reklama

Konkurs grantowy dla żłobków rozstrzygnięty

Autorzy: Informacja biura prasowego programu
Sen u niemowlaka
Fot. ojoimages
Sen u niemowlaka
(0)

Fundacja NUTRICIA przyznała czterem żłobkom granty na działania związane z edukacją żywieniową rodziców małych dzieci

Reklama

Najciekawsze projekty edukacyjne przygotowały: Żłobek nr 2 z Lublina, Żłobek nr 1 z Kędzierzyna – Koźla oraz wspólnie Żłobki nr 2 i 3 z Lubina. Zadaniem konkursowym było stworzenie planu działania edukacyjnego, które promuje zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci oraz edukuje ich rodziców w tym zakresie. Konkurs został zorganizowany przez Fundację NUTRICIA w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, realizowanego przez kilkanaście instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Od początku kwietnia do początku czerwca 2013 r. żłobki z całej Polski nadsyłały propozycje działań edukacyjnych, dotyczących zasad właściwego żywienia najmłodszych dzieci. Pomysły oceniało jury, złożone z przedstawicieli organizacji, realizujących Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” – Fundacji NUTRICIA, Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Banku Żywności w Olsztynie i Banku Żywności w Łodzi. Każda z wyróżnionych placówek otrzyma wsparcie finansowe na realizację zaproponowanych działań. Wśród nagrodzonych propozycji znalazły się pomysły:

· przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych skierowanych do rodziców, z udziałem specjalistów (m.in. dietetyk, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, stomatolog),

· organizacji konkursu na wykonanie przez rodziców i dzieci podwieczorku przy użyciu naturalnych składników i półproduktów z kontrolowaną ilością cukru i soli,

· organizacji zabaw dla dzieci, przybliżających najmłodszym wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia.

 Projekty będą realizowane od sierpnia do października 2013 r.

Konkurs grantowy dla żłobków to kolejne działanie prowadzone z placówkami opieki wczesnodziecięcej w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. W maju br. odbyła się  ogólnopolska debata „1000 pierwszych dni dla zdrowia w domu i w żłobku”, w efekcie której, wspólnie z przedstawicielami żłobków publicznych z 14 miast w Polsce, opracowany został „Dekalog żywienia małego dziecka w żłobku i w domu”. Dokument opisuje standardy, które zapewniają jakość jadłospisów i właściwe nawyki żywieniowe w placówkach opieki wczesnodziecięcej.

Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia” poświęcony jest edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów.

Reklama
(0)
Komentarze