Zaloguj
Reklama

Gra o HIV

Autorzy: Informacja prasowa: Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
Wizyta u pediatry
Fot. medforum
Wizyta u pediatry
(0)

Jak opowiedzieć zakażonemu dziecku o HIV? Jak pokazać, że z wirusem można spokojnie żyć wiele lat? Pomoże w tym innowacyjna gra planszowa dla dzieci żyjących z HIV i ich rodziców

Reklama

W Polsce żyje około 500 dzieci zakażonych HIV. Wiele z nich leczy się na specjalnych oddziałach szpitalnych takich jak Oddział Pediatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Lekarze leczą, ale to rodzice muszą wyjaśniać dzieciom, czym jest HIV. To trudne, ponieważ zazwyczaj wiąże się z olbrzymim poczuciem winy wobec maluchów. Teraz – dzięki grze planszowej „W szpitalu”, która wkrótce trafi do polskich szpitali pomagających dzieciom z HIV, rzecz będzie nieco łatwiejsza. Gra przygotowana została przez Fundację Zrobimy, a sfinansowana z pieniędzy z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Celem gry jest uzyskanie wypisu. Aby to zrobić należy przejść przez całą planszę, odpowiadać na pytania, stosować się do instrukcji podanych w wylosowanych kartach oraz zbierać żetony, które są lekarstwami. Główną jej treścią jest jednak wyjaśnienie, co to jest HIV, czym jest AIDS i jakie jeszcze są na świecie choroby zakaźne. A wszystko po to, żeby dziecko oswoiło zakażenie, zrozumiało, że nie musi się go wstydzić, nie rosło w poczuciu, że jest najbardziej pokrzywdzone na świecie.

„Dzieci z HIV spędzają mnóstwo czasu w szpitalach. Poprzez zabawę będą miały okazję dowiedzieć się wiele o chorobach zakaźnych, poznać drogi zakażenia, metody leczenia, objawy. Wiedza ta bardzo im się przyda w przyszłości” – powiedziała Kamila Szopa z Fundacji Zrobimy.

Przedstawicielki Fundacji Zrobimy podkreślają, że ich gra będzie przydatnym narzędziem pracy dla psychologa na oddziale, a także ułatwi małym pacjentom samodzielne zdobywanie wiedzy na temat chorób zakaźnych.

Gra „W szpitalu” już w ciągu najbliższych dwóch tygodni trafi do wielu placówek medycznych w całej Polsce w tym takich, jak Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM w Warszawie, Klinika Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu oraz Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych PUM w Szczecinie.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze