Zaloguj
Reklama

Zatrucie Ibuprofenem - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wymioty
Fot. Pantherstock
Wymioty
(5)
Reklama

Ibuprofen jest stosowany przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie nawet u niemowląt. Zawierają go między innymi takie preparaty jak Nurofen, Ibufen, Ibuprofen. W dawkach terapeutycznych jest zupełnie bezpieczny nawet dla najmłodszych. W przypadku przedawkowania może spowodować różne dolegliwości, jest jednak uważany za stosunkowo najbezpieczniejszy z grupy tzw. niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Objawy i przebieg zatrucia Ibuprofenem

Przedawkowanie ibuprofenu może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • w rzadkich przypadkach krwawienia z przewodu pokarmowego.

Rzadziej występują wysypki, zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zatrucie Ibuprofenem

Ibuprofen szybko wydala się z moczem i nie kumuluje się w organizmie, więc niewielkie przedawkowanie nie wymaga pomocy lekarskiej. Konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym wymaga dziecko, które spożyło dużą porcję leku (cała butelka syropu lub większa ilość tabletek).

Leczenie zatrucia Ibuprofenem

Bezpośrednio po spożyciu przez dziecko nadmiaru leku należy sprowokować wymioty, a następnie podać doustnie węgiel lekarski.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Bogdanik T. (red.) "Toksykologia kliniczna" PZWL, Warszawa 1988, 305.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze