Zaloguj
Reklama

Seks po porodzie - mozliwe problemy

Oczekiwanie na dziecko
Fot. ojoimages
Oczekiwanie na dziecko
(5)
Reklama

Trudności w podjęciu decyzji o rozpoczęciu współżycia po porodzie oraz wszelkie dolegliwości z nim związane.

Seks po porodzie - Objawy i przebieg

Po porodzie współżycie można rozpocząć po zakończeniu się okresu połogu, czyli około 6 tygodni po porodzie. Często jednak musi upłynąć nieco więcej czasu nim kobieta zdecyduje się na współżycie. Bolesność rany po nacięciu krocza bądź po cięciu cesarskim, strach przed kolejnym zajściem w ciąże lub też nadmiar obowiązków związanych z przyjściem na świat maleństwa w znacznym stopniu wpływa na odwlekanie decyzji o podjęciu współżycia.

Poza tym ogólne zmęczenie jak również podniesiony poziom prolaktyny po porodzie (szczególnie u kobiet karmiących piersią) powoduje spadek libido. Natomiast obniżony poziom estrogenów powoduje suchość pochwy, co może utrudniać współżycie powodując ból. Dodatkowo wyciek pokarmu z piersi może powodować dyskomfort w czasie stosunku.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Nadmierny ból podczas współżycia wymaga konsultacji lekarskiej. Powodem mogą być różnego rodzaju stany zapalne lub też nieprawidłowe zagojenie się rany po nacięciu krocza.

Seks po porodzie - Leczenie

Najlepszym lekarstwem jest czas oraz cierpliwość i wzajemne zrozumienie partnerów. Lepsza organizacja codziennego życia polegająca na podziale obowiązków pomiędzy rodziców pozytywnie wpłynie na kondycję fizyczną i psychiczną kobiety, w której zacznie powracać chęć na seks. Jeżeli problemy ze współżyciem spowodowane są bólem krocza należy wstrzymać się z decyzją o podjęciu współżycia do momentu całkowitego wygojenia się rany. Suchość pochwy można zniwelować używając żelów nawilżających dostępnych w aptekach bez recepty.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze