Zaloguj
Reklama

Rzęsistkowe zapalenie pochwy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja serwisu
Bakterie
Fot. iStock
Bakterie
(3)
Reklama
Jest to zapalenie pochwy wywołane przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). U chorych w wydzielinie z pochwy w badaniu mikroskopowym stwierdza się rzęsistki.
 
Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu płciowego, ale czasem mogą pojawiać się w wyniku zaniedbań higienicznych. Kiedy dochodzi do zakażenia można je także wykryć w szyjce i jamie macicy, w cewce moczowej oraz w okolicy odbytnicy.
 
Często oprócz rzęsistka rozpoznaje się także bakterie beztlenowe, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach towarzyszący zapaleniu.

Objawy i przebieg rzęsistkowego zapalenia pochwy

U kobiet z rzęsistkowym zapaleniem pochwy czasem brak objawów ale dużo częściej występują obfite upławy. W ostrej fazie zapalenia wydzielina jest szaro-zielona, cuchnąca, wodnista, pieni się często towarzyszy jej świad. Kiedy dochodzi do zapalenia cewki moczowej pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu oraz ból podczas mikcji.
 
W przewlekłej fazie zapalenia wydzielina pozostaje jedynie obfita, czasem podbarwiona krwiście.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć rzęsistkowe zapalenie pochwy

Jeśli pojawią się obfite, cuchnące upławy oraz pieczenie przy oddawaniu moczu zgłoś się do lekarza. Może to być zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Zawsze jeśli pojawią się upławy podbarwione krwiście powinnaś udać się do ginekologa, aby wykluczyć nie tylko przewlekły stan zapalny ale też proces nowotworowy.
 
Rzęsistkowicę leczy się antybiotykami metronidazolem czy tynidazolem. Ponieważ jest to zakażenie przenoszone drogą płciową konieczne jest leczenie w tym samym czasie partnera.
 
Jeśli jesteś w ciąży a masz objawy charakterystyczne dla zakażenia rzęsistkiem pochwowym zgłoś się do ginekologa. Leczenie w ciąży wygląda podobnie ale zaczyna się je po skończonym I trymestrze.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Połoznictwo i Ginekologia" red. T. Pisarski

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze