Zaloguj
Reklama

Problemy z seksem po porodzie

Oczekiwanie na dziecko
Fot. ojoimages
Oczekiwanie na dziecko
(5)
Reklama

Trudności w podjęciu decyzji o rozpoczęciu współżycia po porodzie oraz wszelkie dolegliwości z nim związane.

Seks po porodzie - Objawy i przebieg

Po porodzie współżycie można rozpocząć po zakończeniu się okresu połogu, czyli około 6 tygodni po porodzie. Często jednak musi upłynąć nieco więcej czasu nim kobieta zdecyduje się na współżycie. Bolesność rany po nacięciu krocza bądź po cięciu cesarskim, strach przed kolejnym zajściem w ciąże lub też nadmiar obowiązków związanych z przyjściem na świat maleństwa w znacznym stopniu wpływa na odwlekanie decyzji o podjęciu współżycia.

Poza tym ogólne zmęczenie jak również podniesiony poziom prolaktyny po porodzie (szczególnie u kobiet karmiących piersią) powoduje spadek libido. Natomiast obniżony poziom estrogenów powoduje suchość pochwy, co może utrudniać współżycie powodując ból. Dodatkowo wyciek pokarmu z piersi może powodować dyskomfort w czasie stosunku.

Seks po porodzie - Kiedy udać się do lekarza

Nadmierny ból podczas współżycia wymaga konsultacji lekarskiej. Powodem mogą być różnego rodzaju stany zapalne lub też nieprawidłowe zagojenie się rany po nacięciu krocza.

Seks po porodzie - Leczenie

Najlepszym lekarstwem jest czas oraz cierpliwość i wzajemne zrozumienie partnerów. Lepsza organizacja codziennego życia polegająca na podziale obowiązków pomiędzy rodziców pozytywnie wpłynie na kondycję fizyczną i psychiczną kobiety, w której zacznie powracać chęć na seks. Jeżeli problemy ze współżyciem spowodowane są bólem krocza należy wstrzymać się z decyzją o podjęciu współżycia do momentu całkowitego wygojenia się rany. Suchość pochwy można zniwelować używając żelów nawilżających dostępnych w aptekach bez recepty.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze