Zaloguj
Reklama

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Niemowlę
Fot. Panthermedia
Niemowlę
(5)
Reklama

Pieluszkowe zapalenie związane jest z pojawieniem się zmian zapalnych skóry w miejscu przylegania pieluszki. Jest to jedno z częstszych schorzeń okresu niemowlęcego.

Objawy i przebieg pieluszkowego zapalenia skóry

Najczęściej zmiany mają charakter rumienia, a w cięższych przypadkach mogą pojawić się również pęcherzyki, grudki.  Uszkodzona skóra, jeśli nie zostanie poddana odpowiedniej higienie łatwo może ulec zakażeniu drożdżakami. Zmiany te rozwijają się wówczas, gdy skóra jest narażona na zbyt długi kontakt z mokra pieluszką, czyli wilgotnym środowiskiem. Znaczenie w rozwoju tych zmian ma również ogólny stan zdrowia dziecka, na przykład bardziej podatne na zakażenia są dzieci przedwcześnie urodzone, w związku z niedojrzałością skóry.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Jeśli chodzi o leczenie i zapobieganie, najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dokładne mycie oraz osuszanie skóry i stosowanie kremów chroniących skórę przed czynnikami drażniącymi. Jednak przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednio częste zmienianie pieluszek. W przypadku, gdy zmiany są bardziej nasilone i doszło do nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Warto również zadbać o dietę i wyeliminować produkty zawierające skrobię kukurydzianą, ponieważ jest ona świetną pożywką do rozwoju zakażeń grzybiczych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska,Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci (Children’s diaper dermatitis), Pediatr Med rodz Vol 8 Numer 3, p. 272-274

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze