Zaloguj
Reklama

Krwawienia po menopauzie

Dojrzała kobieta
Fot. Ojoimages
Dojrzała kobieta
(4)
Reklama

Wszelkie plamienia lub krwawienia  z dróg rodnych pojawiające się w okresie menopauzy.

Krwawienia po menopauzie - Objawy i przebieg

Około 50-55 roku życia rozpoczyna się u kobiety okres menopauzy, którego jednym z objawów jest ustanie miesiączkowania. Około 6-cio miesięczna przerwa od ostatniego krwawienia miesięcznego uznawana jest za okres menopauzy. Każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się w okresie menopauzy jest już patologią mogącą być pierwszym objawem toczącego się procesu chorobowego lub też innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Jednym z objawów chorób nowotworowych są acykliczne nieprawidłowe krwawienia. Menopauza to okres wzmożonej podatności organizmu na różnego rodzaju nowotwory i inne schorzenia dróg rodnych pojawiających się najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych w tym okresie. Krwawienia mogą świadczyć o istnieniu mięśniaków macicy, polipów szyjki macicy, przerostu błony śluzowej macicy i inn.

Mogą pojawić się również wskutek różnego rodzaju urazów, gdyż w okresie menopauzy błona śluzowa pochwy jest znacznie mniej nawilżona co sprzyja urazom. Niekiedy nieznaczne plamienia lub krwawienia spowodowane są zmianami zanikowymi endometrium.

Krwawienia po menopauzie - Kiedy udać się do lekarza

Każde krwawienie lub plamienie z dróg rodnych pojawiające się w okresie menopauzy wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Ustalenie przyczyny tych niepokojących objawów jest bardzo istotne. W zależności od podejrzeń przyczyn krwawień lekarz może zalecić wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych pozwalających na postawienie prawidłowej diagnozy.

W przypadku nieprawidłowych krwawień prócz badania przezpochwowego oraz we wziernikach, wykonuje się również badanie ultrasonograficzne narządu rodnego, a w niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie zabiegu polegającego na wyskrobaniu kanału szyjki oraz ścian jamy macicy i pobraniu materiału do badania histopatologicznego. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego szyjki macicy konieczne jest również pobranie wycinków z szyjki i przekazanie do badania histopatologicznego.

Krwawienia po menopauzie - Leczenie

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa oraz poddawać się niezbędnym badaniom diagnostycznym pozwalającym na wczesne wykrycie ewentualnych niepokojących zmian chorobowych. Obserwacja własnego organizmu i znajomość zachodzących w nim zmian fizjologicznych związanych z procesem starzenia pozwoli na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze