Zaloguj
Reklama

Krwawienia po menopauzie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dojrzała kobieta
Fot. Ojoimages
Dojrzała kobieta
(4)
Reklama

Wszelkie plamienia lub krwawienia  z dróg rodnych pojawiające się w okresie menopauzy.

Objawy i przebieg krwawienia po menopauzie

Około 50-55 roku życia rozpoczyna się u kobiety okres menopauzy, którego jednym z objawów jest ustanie miesiączkowania. Około 6-cio miesięczna przerwa od ostatniego krwawienia miesięcznego uznawana jest za okres menopauzy. Każde krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się w okresie menopauzy jest już patologią mogącą być pierwszym objawem toczącego się procesu chorobowego lub też innych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Jednym z objawów chorób nowotworowych są acykliczne nieprawidłowe krwawienia. Menopauza to okres wzmożonej podatności organizmu na różnego rodzaju nowotwory i inne schorzenia dróg rodnych pojawiających się najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych w tym okresie. Krwawienia mogą świadczyć o istnieniu mięśniaków macicy, polipów szyjki macicy, przerostu błony śluzowej macicy i inn.

Mogą pojawić się również wskutek różnego rodzaju urazów, gdyż w okresie menopauzy błona śluzowa pochwy jest znacznie mniej nawilżona co sprzyja urazom. Niekiedy nieznaczne plamienia lub krwawienia spowodowane są zmianami zanikowymi endometrium.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krwawienie po menopauzie

Każde krwawienie lub plamienie z dróg rodnych pojawiające się w okresie menopauzy wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Ustalenie przyczyny tych niepokojących objawów jest bardzo istotne. W zależności od podejrzeń przyczyn krwawień lekarz może zalecić wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych pozwalających na postawienie prawidłowej diagnozy.

W przypadku nieprawidłowych krwawień prócz badania przezpochwowego oraz we wziernikach, wykonuje się również badanie ultrasonograficzne narządu rodnego, a w niektórych przypadkach konieczne jest także wykonanie zabiegu polegającego na wyskrobaniu kanału szyjki oraz ścian jamy macicy i pobraniu materiału do badania histopatologicznego. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego szyjki macicy konieczne jest również pobranie wycinków z szyjki i przekazanie do badania histopatologicznego.

Leczenie krwawienia po menopauzie

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa oraz poddawać się niezbędnym badaniom diagnostycznym pozwalającym na wczesne wykrycie ewentualnych niepokojących zmian chorobowych. Obserwacja własnego organizmu i znajomość zachodzących w nim zmian fizjologicznych związanych z procesem starzenia pozwoli na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze