Zaloguj
Reklama

Chlustające wymioty u niemowlęcia

Płacz u dziecka
Fot. ojoimages
Płacz u dziecka
(4)
Chlustające wymioty u niemowlęcia
Reklama

U niemowlęcia objawem fizjologicznym i dopuszczalnym są ulewania. W przeciwieństwie do ulewań, występowanie u dziecka tzw. chlustających wymiotów, czyli nagłych wymiotów „na odległość” jest zawsze objawem bardzo niepokojącym.

Chlustające wymioty u niemowlęcia - Objawy i przebieg

Chlustające wymioty są podstawowym objawem poważnego schorzenia, występującego u niemowląt w pierwszych miesiącach życia (zwykle około 4-6 tygodnia życia), nazywanego pylorostenozą, czyli przerostowym zwężeniem odźwiernika.

Choroba występuje zwykle u chłopców (1 przypadek na 200 dzieci). Przyczyną jest narastające zwężenie połączenia pomiędzy żołądkiem a dwunastnicą, co prowadzi do nasilających się z dnia na dzień wymiotów. Choroba wymaga leczenia operacyjnego, w przeciwnym razie grozi śmiercią dziecka.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli u dziecka występują nasilające się z dnia na dzień chlustające wymioty, pilnie skonsultuj się z lekarzem. Dodatkowymi niepokojącymi objawami, mogącymi potwierdzać rozpoznanie choroby, jest zahamowanie przyrostu masy ciała, a potem nawet jej utrata oraz wyraźnie widoczne przez powłoki brzuszne tzw. „stawianie się żołądka” czyli gwałtowne ruchy perystaltyczne żołądka.

Chlustające wymioty u niemowlęcia - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Dziecko wymaga pilnego przyjęcia do szpitala.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Kubicka K., Kawalec W. (red.) "Pediatria", PZWL, Warszawa 2004.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze