Zaloguj
Reklama

Woda czy soki? Płyny w diecie niemowlaka i dziecka

Autorzy: Karolina Kozłowska
Raczkowanie
Fot. shutterstock
Raczkowanie
(4)

Czy mleko kobiece to najlepszy i jedyny płyn dla niemowlaka? Czym kierować się przy wyborze wody dla małego dziecka i czy to w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy soki owocowe do dobry wybór dla naszych pociech? W tym artykule znajdziecie Państwo odpowiedzi na te i podobne pytania dotyczące płynów w diecie niemowląt i dzieci. (Ten artykuł powstał na podstawie najnowszych wytycznych żywienia niemowląt. Aktualizacja 2016 rok.)

Reklama

Skąd wiedzieć, co najlepsze jest dla mojego dziecka?

Mamy chcą jak najlepiej dla swoich pociech. Troszczą się o to, by Maleństwu było ciepło, wygodnie, bezpiecznie, ale przede wszystkim dbają o jego zdrowie. W społeczeństwie rośnie świadomość dotycząca zdrowej diety i właściwych nawyków żywieniowych. Każda mama pragnie, by Maluch od pierwszych dni dostawał jak najlepsze składniki pokarmowe. Podstawowym źródłem wiedzy dotyczącym żywienia dzieci powinny być wytyczne dot. Żywienia Niemowląt. Jest to zbiór zasad planowania zdrowego żywienia dzieci w pierwszym roku życia. Opracowywany został przez grupę ekspertów, która stworzyła wytyczne opierając się na wynikach wielu badań naukowych. Drugim wiarygodnym źródłem pomocy naukowej dla matek może być, z pewnością, porada lekarza pediatry, który wskaże prawidłową dietę dla młodego człowieka. Należy pamiętać, że zdrowe żywienie w pierwszych latach życia wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój, dostarczając wszystkich niezbędnych składników, ale procentuje także w przyszłości, dając długofalowe efekty prozdrowotne.

Mleko matki to zdecydowanie najlepszy pokarm i najlepszy płyn!

Wszyscy eksperci w dziedzinie żywienia są zgodni, że pokarm kobiecy jest najlepszym pokarmem dla niemowlaka i w pełni zaspakaja jego zapotrzebowanie na wszelkie składniki odżywcze. W pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka, naturalny pokarm kobiecy powinien być jedynym pożywieniem. To jest fundamentalna zasada, do której powinniśmy zachęcać kobiety. Pokarm kobiecy jest źródłem wielu mikroelementów i składników odżywczych, które młody organizm powinien otrzymywać od samego początku. Skład mleka kobiecego jest w pewnym sensie wyjątkowy, ale przede wszystkim najodpowiedniejszy dla maluszka. Należy podkreślić, że karmienie piersią to nietylko dostarczanie energii Maluszkowi, ale także wzmacnianie jego odporności, korzystny wpływ na wiele układów m.in układ sercowo-naczyniowy oraz pokarmowy. Istnieje zaledwie kilka bezwzględnych przeciwskazań do karmienia piersią. Ze strony dziecka to galaktozemia i, bardzo rzadki, wrodzony niedobór laktazy. Ze strony matki takimi przeciwwskazaniami są: czynna gruźlica, AIDS i zakażenia wirusem HTLV-1 i HTLV-2, oraz niektóre tylko leki.

Jak długo karmić dziecko piersią?

Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na to pytanie. Jednak wydaje się, że po pierwszych urodzinach dziecka, karmienie może być kontynuowane do momentu, kiedy będzie to pożądane przez matkę i dziecko. Większość kobiet ten moment odczytuje intuicyjnie, a cały proces zakończenia karmienia jest czymś naturalnym.

fot. panthermedia

Mleko matki to nie za mało?

Czasami kobiety mają obawy, że karmiąc piersią nie dostarczają odpowiedniej wartości kalorycznej i odżywczej swojemu dziecku. Jest to całkowicie mylna obawa, oczywiście pod warunkiem, że dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi. Rzeczywiście pokarm mamy ma konsystencję wodnistą, rzadszą niż mleko krowie. Niemniej jednak jest to najodpowiedniejszy i najlepiej przystosowany „posiłek” dla niemowlaka.

Co jeśli, z różnych przyczyn, mama nie może karmić piersią?

Bez obaw! Wiele firm wyszło naprzeciw temu problemowi produkując tzw. mleko modyfikowane. Jest ono zbliżone składem i proporcjami pewnych białek do mleka kobiecego. Wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą.

„Podobno organizm małego dziecka zawiera większą ilość wody niż dorosłego – czy w takim razie powinniśmy dopijać go wodą?”

Zasadniczo dziecko w pierwszym półroczu ma zapewnianą odpowiednią ilość wody wraz z pokarmem mamy. Po tym czasie można podawać dziecku wodę. Jest jednak kilka „ale”..

  • W sytuacjach większego pragnienia (np. upały, gorączka) można podawać dziecku wodę do picia,
  • Nie należy wody zastępować sokami ani dosładzać wody,
  • Najlepszym wyborem będzie woda nisko zmineralizowana oraz niskosodowa,
  • Można wybierać wody, które na etykiecie mają przeznaczenie dla dzieci lub zawartość sodu nie przekracza 500 mg/l,
  • Wodę należy przechowywać w chłodnym miejscu,
  • Butelkę otwartą należy spożyć w ciągu 24 godzin,
  • Pamiętaj, że piecie wody to zdrowy nawyk u Twojego dziecka! Jeśli przyzwyczaisz go do picia wody zamiast napojów słodzonych lub soków, możesz go tym uchronić przed otyłością w późniejszym wieku.

Herbatka z mamą?

W Polsce i wielu krajach picie herbaty jest bardzo popularne. Należy podkreślić, że nie jest to właściwy napój dla niemowlaka. Herbata może zawierać różne substancje np. garbniki, które wpływają na przyswajanie różnych pierwiastków w tym żelaza. Herbata często dodatkowo słodzona może dostarczać niepotrzebnej ilości glukozy oraz sprzyjać próchnicy zębów.

Soki owocowe są przecież zdrowe (?)

Nie do końca takie zdrowe… Soki owocowe to zgodnie z definicją 100% sok z owoców. Należy pamiętać, że podczas karmienia piersią nie ma potrzeby pojenia dziecka sokami. Jeśli natomiast już koniecznie chcemy wprowadzić je do diety maluszka, to możemy to zrobić po 7 miesiącu życia a jego ilość nie powinna przekraczać 150 ml na dobę. Wybieraj tylko te soki, które są specjalnie przystosowane dla dzieci, lub sama je przygotowuj. Zamiast soków zachęcaj swoje dziecko do jedzenia owoców. Nie należy także podawać dziecku soków niepasteryzowanych, soków z kartonu, soku ze śliwek (może powodować biegunkę), unikaj soków dosładzanych oraz podawania między posiłkami. Dzieciom nie należy także podawać syropów słodzonych gdyż zawierają dużą ilość cukru a małą ilość witamin.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Szajewska H, Socha P, Horvath A i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria 2014;11:321-338.
    2. ESPGHAN Committee on Nutrition. Breast-feeding: A commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2009;49:112-125.

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze