Zaloguj
Reklama

Recenzja książki "10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców"

Autorzy: Magdalena Polak
Książka „10 błędów popełnianych przez rodziców”
Fot. GWP
Książka „10 błędów popełnianych przez rodziców”
(5)

Ta mała książeczka jest pełna bardzo pomocnych rad dla rodziców, którym wydaje się, że muszą być za wszelką cenę perfekcyjni i wcale im to nie wychodzi.

Reklama

Napisana przez ojca, psychologa dziecięcego, zajmującego się leczeniem zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży.

W naturalnej relacji rodzice – dzieci, przede wszystko ważne jest uczucie, jakim darzymy się wzajemnie i to z co nich powstaje – czyli więź miedzy rodzicami i dziećmi, co daje w konsekwencji całą masę rzeczy, którą chcemy aby nasze dziecko w przyszłości przyjęło i kontynuowało. To odpowiedzialność za wychowanie małego człowieka, który kiedyś stanie się dorosłym.

W książce omówionych zostało 10 błędów:

  1. Wpajanie błędnych przekonań
  2. Nieświadome prowokowanie złego zachowania
  3. Brak konsekwencji
  4. Pułapki porozumiewania
  5. „Zrobię to za ciebie”
  6. „My przeciwko nim”
  7. Żelazna dyscyplina
  8. „Rób to, co mówię, a nie to, co robię”
  9. Ignorowanie potrzeb i trudności dziecka
  10. Hamowanie naturalnej radości życia i ciekawości świata

Każdy z nich został przedstawiony jako krótka historia pacjenta, któremu próbuje pomóc autor, Kevin Steede. Omawia on błąd jaki popełniono, pokazuje drogę wyjścia, podpowiada jak rozwiązać problem i jak go unikać w przyszłości. Problemy nie są spłycone, ale omówione z różnych perspektyw rodziców i dzieci.

Na zakończeniu każdego rozdziału znajdziemy podsumowującą go tabelkę z najważniejszymi wnioskami, oraz test sprawdzający, czy dobrze zrozumieliśmy omówienie danego tematu.

Poradnik ma mała objętość, ale zdecydowanie działa to na jego plus – autorowi udało się zamieścić w nim to, co ważne i to, co dotyka sedna problemów związanych z wychowaniem dzieci.

Nie ma rodziców idealnych. Każdy popełnia błędy. Ale są rodzice, którzy wsłuchują się w to co robią, zauważają pomyłki i chcą je naprawić. A ta książka daje im taką możliwość. Polecam.

Reklama
(5)
Komentarze