Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja skóry dziecka

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Śpiące niemowlę
Fot. Shutterstock
Śpiące niemowlę
(0)

Skóra noworodka wykazuje pewien stopień niedojrzałości strukturalnej i funkcjonalnej. Proces dojrzewania i adaptacji wszystkich struktur skóry jest najbardziej nasilony w wieku 2-3 lat, a kończy się w okresie dojrzewania.

Reklama

Produkty do pielęgnacji skóry powinny być dobierane względem wieku dziecka. Dziecko w wieku 8 lat nie wymaga już stosowania specjalnych kosmetyków.

Funkcja bariery nie jest w pełni rozwinięta, dlatego kosmetyki powinny ją wspierać. Powinny również zapobiegać podrażnieniom i uszkodzeniom naskórka. Ze względu na możliwość podrażnień i alergii kosmetyki nie powinny zawierać barwników, środków zapachowych ani zbyt dużych (niezgodnych z normami) ilości związków konserwujących. Mycie samą wodą o temperaturze 37° wystarczy do oczyszczenia fałdów skórnych i okolic odbytu u noworodka. Stosuje się mydła przetłuszczone. Szampony nie powinny powodować szczypania oczu ani uczucia podrażnienia.

Do nawilżenia skóry noworodka najlepiej nadają się oliwki oraz mleczka. Po pierwszym miesiącu życia można stosować kremy. W okolicach zgięć, fałdów lub przylegania pieluszek należy stosować pudry bądź zasypki. Ważne jest, aby zasypki nie stosować wraz z oliwką. Należy unikać stosowania mydeł i detergentów silnie oddziałujących na naskórek i płaszcz lipidowy.


fot. panthermedia

Funkcję bariery naskórkowej skutecznie będą wspierać środki emolientowe. Skóra dziecka ma zmniejszoną odporność mechaniczną i zmniejszoną zdolność termoregulacji dlatego konieczne jest odpowiednie ubieranie dziecka. Ciągłemu doskonaleniu ulega zdolność ochrony przed infekcjami, dlatego ważna jest właściwa higiena. Do pielęgnacji skóry noworodka całkowicie wystarczy delikatne mydło, mleczko/oliwka, zasypka lub puder oraz krem przeciw podrażnieniom.

W wieku niemowlęcym do kosmetyków należy dodać szampon, płyn do kąpieli, kremy nawilżające oraz ochronne, chusteczki pielęgnacyjne oraz preparat z filtrem przeciwsłonecznym. W 2-4 roku życia stosowany szampon może mieć w swoim składzie substancje ułatwiające rozczesywanie. W tym wieku dzieci używają już pasty do zębów oraz sztyftów ochronnych do ust.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(0)
Komentarze