Zaloguj
Reklama

Nie możesz spać, bo ktoś obok chrapie?

Autorzy: FuturePr, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa
Odpoczynek
Fot. ojoimages
Odpoczynek
(5)

Według badań British Lung Foundation osoby, które śpią obok chrapiących partnerów, codziennie tracą z tego powodu średnio półtorej godziny  snu, co w skali roku oznacza 23 dni. Czy jesteś jedną z tych osób?

Reklama

Chrapią przede wszystkim mężczyźni. „Szacuje się, że w grupie 30-latków chrapie 20% mężczyzn i 5% kobiet, ale powyżej 60 roku życia częstość wzrasta odpowiednio do 60% i 40%, co związane jest m.in. z pogłębiającym się z wiekiem zmniejszeniem elastyczności tkanek miękkich gardła, otyłością czy rozwojem chorób przyczyniających się do obniżenia napięcia mięśniowego” – wyjaśnia dr Agnieszka Strzembosz.

Poziom hałasu, jaki wiąże się z ich chrapaniem, może dochodzić nawet do 90 decybeli. Dla porównania tak mocny dźwięk wywołuje przejeżdżającego motocykla czy kolejki metra. Nie sposób się przy nim wyspać, tak samo jak nie sposób wyspać się obok osoby, która chrapie.

Przenosisz się na kanapę

Co zrobić, kiedy w żaden sposób nie można pokonać uciążliwego chrapania? Trzeba się przenieść ze spaniem do salonu. Na kanapie noce spędza albo żona albo mąż. Przestają razem sypiać i ten fakt jest kolejnym krokiem do rozpadu związku. Co więcej – nie tylko oddzielne sypianie oddala ich od siebie, ale często też obniżenie potencji u chrapiącego małżonka. Za prawidłowe erekcje pośrednio odpowiada bowiem faza snu – REM, która pod wpływem problemów z oddychaniem zostaje skrócona lub wyeliminowana.  To mocno stresująca sytuacja dla obojga partnerów, a jeśli do tego wszystkiego dochodzi permanentne zmęczenie żony, mamy do czynienia z ogromną kumulacją negatywnych emocji w związku.

Udaj się po pomoc do specjalisty

Leczenie chrapania powinno  przebiegać pod czujnym okiem lekarza specjalisty. Dokładne badania i diagnoza pozwolą mu wybrać odpowiedni sposób leczenia. Chrapanie można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. Jednym z takich zabiegów operacyjnych jest np. wszczepienie implantów usztywniających podniebienie miękkie. To właśnie ono wprawiane w drgania przez przepływające powietrze wpada w rezonans, którego odgłosy nazywamy chrapaniem.

  

Zacznij walczyć z chrapaniem

Wciąż jeszcze panuje błędne przekonanie, że chrapania nie da się lub nie trzeba leczyć. „Podczas konsultacji, pacjenci, którzy zgłaszają się do nas z problemem chrapania, przeważnie zaskoczeni są tym, jak duże obciążenie stanowi ono dla ich organizmu. Częściej niż w trosce o zdrowie, podejmują walkę z chrapaniem dlatego, że jest ono pewnego rodzaju kompleksem. Tymczasem chrapanie stanowi naprawdę spore zagrożenie. Wystarczy sobie uświadomić, że uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Organizm jest w małym stopniu, aczkolwiek systematycznie, niedotleniany. To tak jak z kroplą drążącą skałę – jedna niczego nie zniszczy, ale już każda kolejna przez długi okres czasu może tą skałę skruszyć” – komentuje dr Strzembosz.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze