Zaloguj
Reklama

Metody rehabilitacji dziecka

Nauka sikania na nocnik
Fot. medforum
Nauka sikania na nocnik
(0)

Prawidłowy rozwój dziecka wiąże się z pewnymi etapami, przez które kolejno przechodzi. Jeśli rodzic zauważy coś niepokojącego, powinien zgłosić się do lekarza.

Reklama

Po wizycie pediatra może skierować rodziców do fizjoterapeuty, który oceni rozwój psychoruchowy, a to z kolei pozwoli zlokalizować zaburzenia. Pozwala to dobrać odpowiednią metodę rahabilitacji.

Najbardziej znane metody rehabilitacji

1. Metoda Vojty polega na torowaniu odruchów i przywrócenie wrodzonych, naturalnych ruchowych wzorców, których rozwój został zablokowany. Metoda Vojty jest stosowana u dzieci z zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej, uszkodzeniami splotu barkowego, mózgowym porażeniem dziecięcym oraz wadami postawy. W terapii chodzi o wzbudzanie odruchów, przez stymulację określonych punktów na ciele dziecka. W ten sposób wyzwala się genetycznie zablokowane ruchy, które powinny pojawiać się u zdrowego dziecka w określonym etapie rozwoju. W celu odzyskania koordynacji ruchowej stosuje się odruchowe pełzanie i odruchowy obrót. Metoda Vojty wymaga także wysiłku rodziców. Tylko wtedy osiąga się efekty.

2. Metoda PNF (Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (torowanie nerwowo-mięśniowe) to koncepcja terapii, w której kładzie się nacisk na maksymalny kontakt z pacjentem. Fizjoteraupeta wykorzystuje silne strony oraz umiejętności dziecka do ponownej nauki utraconych funkcji. W tej metodzie wykorzystuje się techniki stabilizujące, rozluźniające, uczące ruchu i koordynacji - ma to na celu przywracanie wzorców ruchowych. PNF stosuje się u dzieci z wadami układu kostno-stawowego, skoliozami, zanikiem mięśni, z uszkodzeniem rdzenia kręgowa, u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

3. NDT-Bobath - ta metoda rehabiltacji stosowana jest u wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi oraz genetycznymi. Metoda NDT Bobath ma na celu wpływanie na napięcie mięśni oporzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego. W rehabilitacji najważniejsze jest przygotowanie pacjenta do życia codziennego. Dla każdego dziecka program rehabilitacji jest układany indywidualnie oraz korygowany w zależności od potrzeb. Ważna jest także zaangażowanie rodziców - prawidłowe noszenie, karmienie, ubieranie, przewijanie wpływają na rozwój dziecka.

4. Metoda Integracji Sensorycznej - metoda, którą stosuje się u dzieci, które mają kłopoty z czytaniem, pisaniem, ortografią, koncentracją. Polecana jest także dzieciom z opóźnionym rozwojem ruchowym, słabą koordynacją ruchową, trudnościami z utrzymywaniem równowagi. 5. Kinesiology Taping - metoda ta polega na stosowaniu plastrów dla wspomagania mięśni bez ograniczania ich ruchomości. Taping poprawia mikrokrążenie, wzmacnia funkcje stawów, normalizuje napięcie mięśniowe.

fot. shutterstock

Aby wybrać prawidłową metodę należy skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie określić, jakiego rodzaju rehabilitacji wymaga dziecko. Późniejsza konsultacja z neurologiem ma kluczowe znaczenie.

Ważne jest także znalezienie odpowiedniego fizjoterapeuty, który poprawdzi terapię dziecka. Nie należy także zapominać, że czynny udział rodziców w terapii ma ogromne znaczenie - bez ich zaangażowania i pracy w domu, żadna z metod nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze