Zaloguj
Reklama

Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Kąpiel niemowlaka
Fot. Panthermedia
Kąpiel niemowlaka
(0)

Skóra, pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Szczególną rolę pełni u nowo narodzonych dzieci. Jest ona jednym z najważniejszych narządów zmysłu, a co ważne chroni ona ciało noworodka przed działaniem wszelkich szkodliwych czynników, procesie wydalania, regulacji temperatury a nawet w oddychaniu. Warto pamiętać o tym, że skóra niemowlęcia, wymaga szczególnej opieki (właściwego mycia, stosowania środków do kąpieli, kremów czy maści). Wielu rodziców nie wie jak prawidłowo dbać o skórę nowo narodzonego dziecka.

Reklama

Co wiemy o skórze u nowo narodzonego dziecka? 

Skóra dziecka, cały czas rozwija się aż do około trzeciego roku życia. Dopiero po tym czasie swoja budową zaczyna przypominać skórę dojrzałego człowieka (pod względem budowy oraz funkcjonalności). Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, wrażliwa a bardzo często także sucha. Co ważne jest ona znacznie cieńsza niż u dorosłego człowieka. Taka struktura skóry, sprawia, że jest ona mało skuteczna w ochronie przed różnego rodzaju infekcjami (bakterie, grzyby, wirusy).

Jest ona także wrażliwa na wszelkie uszkodzenia, nawet bardzo delikatne. Skóra niemowląt bardzo szybko wysycha gdyż wchłania duże ilości wody a co ważne jest łatwo przepuszczalna (dotyczy to czynników szkodliwych jaki i korzystnych dla organizmu). Właściwa pielęgnacja skóry oraz jej kondycja w przypadku noworodków jest konieczna dla jego prawidłowego samopoczucia ale także zdrowia.

Jakie kosmetyki należy stosować u niemowląt? 

Każdego dnia, skóra dziecka, narażona jest na działanie różnego rodzaju czynników. Co ważne nawet jeśli nie wygląda na przesuszoną konieczne jest jej codzienne nawilżanie. Bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry noworodka, jeśli nie wiemy jakie kremy, odzywki, szampony czy oliwki wybrać, należy skontaktować się z lekarzem (pediatra, dermatolog). Latem oraz zima, powinny być stosowane inne kosmetyki. Do kąpieli noworodków, które są codzienne, powinien być stosowany płyn bądź mydło bezzapachowe (przeznaczone dla niemowląt), musi być ono delikatne, nie prowadzić do alergii i o określonym pH (najlepiej gdyby miało pH 5,5). Po kąpieli skóra dziecka powinna być bardzo delikatnie wytarta, a następnie posmarowana oliwką dla dzieci bądź mleczkiem nawilżającym. U noworodków, bardzo często stosowane są także kremy na odparzenia.

Nie powinno się stosować obojętnie jakichkolwiek środków do pielęgnacji skóry noworodka bez konsultacji ze specjalistą. W przypadku gdy przy stosowaniu preparatu co ciała dziecka, zaczynają się pojawiać na niej jakieś zmiany, należy jak najszybciej zaprzestać jego używania. Pamiętajmy o ty, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, zatem należy się z nia obchodzić bardzo delikatnie.

Reklama
(0)
Komentarze