Zaloguj
Reklama

Antybiotyki - czy działają na wszystko?

Zażywanie tabletek
Fot. panthermedia
Zażywanie tabletek
(0)

Pierwszy antybiotyk - penicylina - został odkryty w 1928 roku przez Alexandra Fleminga, który zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża bakteriologicznego pleśnią Penicillum notatum powstrzymuje wzrost hodowli gronkowca złocistego.

Reklama

Antybiotyki (anti - przeciw, biostikos - zdolny do życia) - początkowo naturalne obecnie także syntetyczne substancje wykazujące aktywność przeciw bakteriom, zabijąjąc lub hamując ich wzrost i podział. Antybiotyki stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych, używane są także profilaktycznie np. przed zabiegami chirurgicznymi i w przypadku bakteryjnego zapalenia wsierdzia.

Kiedy brać antybiotyki?

Należy pamiętać o tym, że skuteczność antybiotyków jest bardzo duża, ale ich nieodpowiednie stosowanie może przynieść odwrotny skutek - może sprawić, że bakterie staną się na nie oporne. Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Najbardziej odpowiedzialną decyzją przed zaleceniem antybiotyku jest wykonanie posiewu materiału od chorego (np. z krwi, moczu, wymaz z gardła) w celu określenia jaka bakteria jest odpowiedzialna za zakażenie i jaka jest jej wrażliwość na antybiotyki.

Na podstawie antybiogramu, można dokonać nawłaściwszego doboru antybiotyku. Są przypadki, w których lekarz na podstawie stwierdzanych objawów u pacjenta i aktualnej sytuacji epidemiologicznej jest w stanie ustalić przyczynę zakażenia i odpowiedzieć na pytanie, czy ma do czynienia z zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym czy wirusowym.

W przypadku ustalenia zakażenia wirusowego antybiotyk nie jest potrzebny. Gdy lekarz podejmie decyzję o leczeniu antybiotykiem bez wyniku badania mikrobiologicznego materiału od pacjenta, a więc bez ustalenia przyczyny zakażenia i antybiotykowrażliwości czynnika etiologicznego możemy mówić o tzw. terapii empirycznej.

  

fot. ojoimages

Gdy znany jest drobnoustrój, który wywołuje zakażenie i jego wrażliwość na antybiotyki mówimy wtedy o leczeniu celowanym, które jest najbardziej skuteczne. Należy pamiętać, że antybiotyk oprócz eliminowania chorobotwórczych bakterii, niszczy także drobnoustroje, które stanowią florę naturalną (fizjologiczną). Chronią one człowieka przed różnymi zakażeniami bakteriami potencjalnie chorobotwórczymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Narodowy Program Ochrony Antybiotyków

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze