Reklama:

Badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: część 1 - badanie fizykalne

dr med. Joanna M. Oświęcimska, specjalista pediatra

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: część 1 - badanie fizykalne

Panthermedia

Sen u niemowlaka

Dysplazja stawów biodrowych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Badanie stawów biodrowych powinno być jedną z podstawowych umiejętności każdego lekarza pediatry i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W pierwszej części artykułu przedstawiono badanie fizykalne stawów biodrowych u noworodków i niemowląt.

Reklama:

Zdrowy staw biodrowy noworodka jest stabilny i przy odwodzeniu nie ulega zwichnięciu. Wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego występuje rzadko i zazwyczaj towarzyszy innym wadom. Najczęstsza jest wrodzona skłonność do zwichnięcia stawu, czyli dysplazja stawu biodrowego. Pod tym pojęciem należy rozumieć brak stabilizacji biodra u noworodka spowodowany niedorozwojem wszystkich struktur stawu, a więc panewki, jej obrąbka, więzadeł, torebki i naczyń.

Dotyczy ona najczęściej lewej strony (61%), najrzadziej występuje obustronnie. Częstość występowania dysplazji stawu biodrowego w populacji polskiej oceniana jest na 4% do 6,8%, gdy rozpoznanie było oparte na podstawie badania klinicznego i radiologicznego, natomiast przy zastosowaniu ultrasonografii wykrywa się obecnie dysplazję u około 10% dzieci.

Nie rozpoznana i nie leczona w okresie noworodkowym i niemowlęcym dysplazja stawów biodrowych może spowodować podwichnięcie a nawet zwichnięcie biodra. Staje się to bezpośrednią przyczyną poważnego kalectwa dziecka oraz potrzeby wieloletniego leczenia i usprawniania, nierzadko z wątpliwym efektem końcowym.

Badanie kliniczne stawów biodrowych należy przeprowadzać w okresie noworodkowym wielokrotnie, a następnie powtarzać 4-6 razy w pierwszych 6 miesiącach życia, stosując różne metody badania.

W okresie noworodkowym i pierwszych 3 miesiącach życia dużą wartość w wykrywaniu dysplazji stawów biodrowych ma badanie objawów Ortolaniego i Barlowa. Po 3 miesiącu życia, z powodu stopniowego ustępowania niestabilności stawów biodrowych duże znaczenie ma badanie odwodzenia w stawach biodrowych. U dziecka chodzącego w wieku poniemowlęcym (czyli około 18 miesiąca życia) należy ocenić prawidłowość chodu oraz zmierzyć długość pośrednią i bezpośrednią kończyn dolnych.

Ponieważ rozpoznanie zwichnięcia stawu biodrowego jest niepewne, a może mu towarzyszyć także zaburzenie dojrzałości panewki stawu biodrowego, obecnie zalecane jest ultrasonograficzne badanie przesiewowe stawów biodrowych. W szczególności należy je wykonać u wszystkich dzieci ryzyka (obciążenie rodzinne, poród pośladkowy i mnogi) i przy najmniejszym podejrzeniu zwichnięcia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

fizjoterapeuta kraków
Hej! Poszukuję dobrego [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/]fizjoterapeuty krakowskiego[/url] dla swojego dziecka, udało mi isę znaleźć kilka gabinetów jak np. [url]https://osteohelp.pl[/url] j...
Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: