Reklama:

Badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: część 1 - badanie fizykalne

dr med. Joanna M. Oświęcimska, specjalista pediatra

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: część 1 - badanie fizykalne

Panthermedia

Sen u niemowlaka

Dysplazja stawów biodrowych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Badanie stawów biodrowych powinno być jedną z podstawowych umiejętności każdego lekarza pediatry i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W pierwszej części artykułu przedstawiono badanie fizykalne stawów biodrowych u noworodków i niemowląt.

Reklama:

Badanie odwodzenia w stawach biodrowych:

Uda dziecka ujmuje się jak do badania objawu Ortolaniego, zwracając uwagę, aby plecy i pośladki dziecka nie zmieniały swojego położenia. Uda odwodzi się do sprężystego oporu określając orientacyjny kąt pomiędzy płaszczyzną strzałkową ciała dziecka a odwiedzionymi udami. Wartość tego kąta wynosząca poniżej 600 oznacza dodatni wynik testu.

Pomiar długości kończyn dolnych:

Wykonuje się u leżącego dziecka z kończynami dolnymi swobodnie wyprostowanymi w stawach kolanowych i lekko odwiedzionymi w stawach biodrowych. Za pomocą centymetra krawieckiego wykonuje się pomiar

a)      bezpośredni – odległość między szczytem krętarza wielkiego kości udowej i szczytem kostki bocznej

b)      pośredni – odległość pomiędzy kolcem biodrowym przednim górnym a szczytem kostki przyśrodkowej

Wartości pomiarów obu kończyn porównuje się

Badanie chodu:

Należy wykonać w pomieszczeniu o długości co najmniej 4 m z ułożonym chodnikiem o długości co najmniej 3m. Dziecko powinno być rozebrane lub tylko w krótkiej koszulce. Matka może chodzić wraz z dzieckiem, w miarę możności bez trzymania za rękę. Należy zwrócić uwagę, czy chód dziecka nie jest kołyszący lub kaczkowaty.

Piśmiennictwo:

  1. Dziak A., Ściński T., Brodowski M., Dąmbski T.: Test przesiewowy do wykrywania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. [W:] Woynarowska B. (red.) profilaktyka w pediatrii. PZWL Warszawa 1998.
  2. Krzemińska I.: Krótkie repetytorium z ultrasonografii stawów biodrowych. Pro Medico 2004, 101,17-19.
  3. Hien N.: Układ ruchu. [W:] Kremer H., Dobrinski W. (red.) Diagnostyka ultrasonograficzna. Urban&Partner  Wrocław 1996.
  4. Popko J., Kossakowski D., Szczepański M.: Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych u noworodków. Terapia 2002, nr 1, z. 2 (116).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: