Reklama:

Badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: część 1 - badanie fizykalne

dr med. Joanna M. Oświęcimska, specjalista pediatra

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Badanie stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: część 1 - badanie fizykalne

Panthermedia

Sen u niemowlaka

Dysplazja stawów biodrowych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Badanie stawów biodrowych powinno być jedną z podstawowych umiejętności każdego lekarza pediatry i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W pierwszej części artykułu przedstawiono badanie fizykalne stawów biodrowych u noworodków i niemowląt.

Reklama:

Tabela 1 Testy przesiewowe do wykrywania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych w różńym wieku dziecka wg. Dziak A., Ściński T., Brodowski M., Dąmbski T.: Test przesiewowy do wykrywania wrodzonej dysplazji stawów biodrowych. [W:] Woynarowska B. (red.) profilaktyka w pediatrii. PZWL Warszawa 1998.

Badanie

Wiek dziecka

noworodek

niemowlę

małe dziecko

Objaw Ortolaniego

Objaw Barlowa

Codziennie w czasie pobytu w Oddziale Noworodkowym i w czasie wizyty patronażowej – najpóźniej do 4 tyg. życia

Podczas każdej wizyty w Poradni D, co najmniej 2-3 razy do końca 3 miesiąca życia

 

Odwodzenie w stawach biodrowych

 

Co najmniej 2-3 razy pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia

 

Długość kończyn dolnych (pomiar bezpośredni i pośredni)

 

 

Około 18 miesiąca życia

Obserwacja chodu

 

 

Około 18 miesiąca życia

Do badania stawów biodrowych niezbędne jest dobrze oświetlone pomieszczenie o temperaturze 22-24 0C. Ręce badającego powinny być bezwzględnie ogrzane. Dziecko układa się na twardym, równym podłożu, bez pieluszek. Badanie wykonuje się u dziecka uspokojonego, bez pośpiechu i użycia siły. Nie należy wykonywać badania bezpośrednio po karmieniu dziecka z uwagi na niebezpieczeństwo zakrztuszenia się lub zachłyśnięcia.

Badanie objawu Ortolaniego (przeskakiwania):

Dziecko leży na grzbiecie. Staw biodrowy i kolanowy zgina się do kąta prostego, oba uda odwodzi i przez rotację podudzi  lekko skręca na zewnątrz i do wewnątrz., Następnie kciukiem wywiera się lekki nacisk na uda do tyłu i na dół. Przy zwichniętym stawie biodrowym (objaw dodatni) głowa kości udowej wyskakuje do tyłu z panewki stawowej. Dalsze odwodzenie pod jednoczesnym naciskiem palca środkowego na krętarz doprowadza do nastawienia zwichniętego biodra.

Badanie objawu Barlowa (wyważania):

Każdy staw bada się osobno, rozpoczynając od lewej strony. Prawą ręką ujmuje się miednicę dziecka, układając kciuk na spojeniu łonowym, pozostałe palce stabilizują miednicę w okolicy krzyżowej. Lewą ręką ujmuje się udo dziecka układając kciuk na jego przyśrodkowej powierzchni , a pozostałe palce w okolicy pośladkowo-krętarzowej. Kciukiem lewej ręki należy delikatnie naciskać na udo ku tyłowi, starając się wyważyć głowę kości udowej poza panewkę stawu. Przemieszczenie (wyważenie) wyczuwalne jest pod palcami i oznacza dodatni wynik testu. W przypadku uzyskania wyważenia należy palcami II-IV lewej ręki wypchnąć ku przodowi głowę kości udowej nastawiając zwichnięte biodro.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Pielęgnacja i rozwój

Jak nauczyć dziecko umiejętności samoakceptacji i budowania pewności siebie?
Cześć! Poszukuję praktycznych porad dotyczących [url=https://naszaklasa.edu.pl/jak-nauczyc-dziecko-umiejetnosci-samoakceptacji-i-budowania-pewnosci-siebie/]nauczania mojego dziecka umiejętności samoa...
Pieluchy, nietrzymanie moczu i stolca u nastolatków.
Siemka mam 15 lat i chodzę do 8 klasy i na zajęcia z karate, piłki i siatkówki i się troszeczkę moczę w dzień i w nocy czasami zdążę do toalety czasami nie i nie mówiłem jeszcze nikomu i nie wiem jak...
Dysplazja korowa
Witam , czy ktos może napisać coś więcej nt. dysplazjo kory mózgowej. Moja 2,5 letnia córeczka na to cierpi, a co za tym idzie choruje na padaczkę lekooporną. Monika.
Reklama:
Reklama: