Zaloguj
Reklama

W Poznaniu „rozkrzyczą” autyzm

Autorzy: Informacja prasowa: Fundacja „Mały Piesek Zuzi”, zdjęcia: ojoimages
Znudzony chłopiec
Fot. Panthermedia
Znudzony chłopiec
(5)

Poznańskie organizacje i stowarzyszenia łączą siły na rzecz dzieci dotkniętych autyzmem i ich rodzin. 11 maja w Parku Wilsona w Poznaniu odbędzie się piknik „Rozkrzycz autyzm razem z nami”.

Reklama

W programie przewidziano spotkania z fachowcami, atrakcje i animacje dla najmłodszych, pokazy z cyklu bezpieczny pies – przyjaciel, a także wykrzykiwanie symbolicznego hasła razem z Wiarą Lecha.

 

Autyzm został uznany przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych obok chorób takich jak nowotwory, AIDS i cukrzyca. Organizacja zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób zmagających się z tym schorzeniem wzrosła aż dziesięciokrotnie. Szacuje się, że w Polsce na autyzm, zespół Aspergera lub zaburzenia pokrewne cierpi około 30 tys. ludzi. – Trzeba podkreślić, że skutki tych zaburzeń na co dzień odczuwa znacznie więcej osób – nie tylko osoby z autyzmem, ale też ich rodziny i bliscy, którzy również potrzebują wsparcia – mówi dr Justyna Leszka z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.

Integracja i aktywizacja rodzin dzieci zmagających się z autyzmem oraz zwiększanie świadomości na temat tego problemu – to cele, jakie stawiają przed sobą organizatorzy pikniku „Rozkrzycz autyzm razem z nami”, który odbędzie się 11 maja w godz. 12-16 w poznańskim Parku Wilsona. – Choć w Poznaniu mieszka coraz więcej osób z autyzmem, póki co głównie dzieci, to problem ten dla wielu poznaniaków nadal jest nieznany. Dlatego chcemy uwrażliwić mieszkańców naszego miasta na autyzm i oswajać ich z tym zaburzeniem. To wydarzenie będzie też szansą pokazania rodzinom osób z autyzmem, jak wiele jest możliwości uzyskania wsparcia – mówi Irena Duszyńska z Fundacji „Mały Piesek Zuzi”, będącej współorganizatorem pikniku razem z Przedszkolem „Nostri Bimbi”.

Wydarzenie będzie okazją do kontaktu z organizacjami i placówkami, które działają na rzecz osób z autyzmem, niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Wezmą w nim udział: Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, Przedszkole Integracyjno-Terapeutyczne „Miś”, Przedszkole „Nostri Bimbi”, Fundacja FIONA, Fundacja „Nowa Nadzieja”, Serdecznik, „Stowarzyszenie Na Tak”, Fundacja „Zrozumieć autyzm” z Łodzi, Stowarzyszenie „Pro Futuro”, Stowarzyszenie „Potrafię Więcej”, Stowarzyszenie Na Rzecz Młodych Twórców V.I.T.R.I.O.L. i Centrum Psychoterapii Dziecka, Fundacja na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci Zero-pięć, Przedszkole PECS oraz Przedszkole nr 164.

Podczas pikniku będzie można też porozmawiać z fachowcami pracującymi z osobami z autyzmem i dowiedzieć się więcej na temat metod wykorzystywanych w terapii. Organizatorzy planują również atrakcje i animacje dla najmłodszych, a także pokazy z cyklu bezpieczny pies – przyjaciel. Do akcji włączyło się Stowarzyszenie Wiara Lecha oraz Kozły Poznań. Ich członkowie razem z uczestnikami pikniku „rozkrzyczą” autyzm – o godzinie 16 będą wykrzykiwać wspólnie hasło wybrane w ramach konkursu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Urząd Miasta Poznania oraz Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze