Zaloguj
Reklama

Stawianie baniek u dzieci

Gorączka u dziecka
Fot. ojoimages
Gorączka u dziecka
(0)

Sezon na infekcje w pełni. Dzieci zaczynają chorować. Wizyty u lekarza kończą się najczęściej przepisaniem leków. Niektórzy lekarze zalecają także stawianie baniek.

Reklama

Bańki to tradycyjna metoda leczenia różnych infekcji - zapalenia płuc, oskrzeli, dróg oddechowych. Jest to leczenie, które działa podobnie jak szczepionka. Skutkiem stosowania baniek jest wydostanie się krwi z drobnych naczyń włosowatych pod skórę - dzięki temu poprawia się ukrwienie w układzie oddechowym.

Kiedyś używało się baniek ogniowych, ale teraz można kupić już tak zwane bańki bezogniowe. Najczęściej stawianie baniek jest zalecane przy infekcjach wirusowych jako wsparcie farmakoterapii (krople do nosa, syropy, tabletki na gardło) oraz inhalacji. Przed zabiegiem należy nasmarować plecy dziecka oliwką lub kremem.

Baniek nie stawia się na kręgosłupie i łopatkach - jest tam najmniej tkanki tłuszczowej, więc mogą szybko odpaść. U małych dzieci wystarczy 3-4 mm wybrzuszenie wewnątrz bańki. Jeśli na plecach nie będzie żadnych śladów, zabieg można powtórzyć za dwa dni.

Stawianie baniek powinno się odbywać przed snem. Nie jest wymagane, aby dziecko leżało przez kolejne dni. Po zabiegu należy pozostać w domu dwa dni. Jeśli chodzi o profilaktyczne stawianie baniek, to seria taka trwa 5-6 tygodni, po 2 zabiegi w każdym.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze