Zaloguj
Reklama

Rozwój fizyczny dziecka – okres wczesnego dzieciństwa

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Pediatria. Podręcznik dla studentów. Red. Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Zabawy z dzieckiem
Fot. ojoimages
Zabawy z dzieckiem
(1)

Okres wczesnego dzieciństwa przypada na 2-3 rok życia dziecka. Cechą charakterystyczną jest zwolnienie tempa wzrostu.

Reklama

W drugim roku życia dziecko rośnie około 12 cm, a w 3. 8 cm. Przyrost masy ciała to 2,5 kg w 2. roku życia i 2 kg w 3 roku życia.

Spada ilość podskórnej tkanki tłuszczowej i zwiększa się masa mięśni, w związku z czym dziecko szczupleje. Związane jest to ze zmniejszonym łaknieniem i wzmożoną aktywnością ruchową. Widocznie zmieniają się proporcje ciała.

Pogłębia się lordoza lędźwiowa, brzuch jest uwypuklony, zaczyna zaznaczać się podłużny łuk stopy. Dziecko jest jeszcze dość niezgrabne i nieelastyczne. Stąpa na całych stopach, przy wchodzeniu na schody krok dostawczy może być łatwo zakłócony przez niewielkie przeszkody.

Dziecko szybko doskonali ruchy lokomocyjne. Ulepszeniu ulega mowa dziecka. Zwiększa się zasób słów i płynność mowy. 3-latek potrafi łączyć proste zdania.

Dzieci w tym wieku cechuje duża aktywność, są w nieustannym ruchu. Bardzo cieszą się z udanych czynności ruchowych. Do wykonania jednej czynności angażowane jest wiele grup mięśni. Obecne są tzw. przyruchy. W tym okresie pojawiają się też ruchy mające naśladować zachowania osób dorosłych.

Reklama
(1)
Komentarze