Zaloguj
Reklama

Rozwoj fizyczny dziecka - okres przedszkolny

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Pediatria. Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Przedszkole
Fot. ojoimages
Przedszkole
(0)

Okres przedszkolny obejmuje okres między 4. a 6. rokiem życia. W tym czasie dziecko zazwyczaj zaczyna naukę w przedszkolu.

Reklama

Rocznie dziecko rośnie około 6-8 cm i przybiera na wadze przeciętnie 2 kg. Wydłużają się kończyny, dziecko jest szczupłe. Poprawia się postawa ciała. Zmniejsza się lordoza lędźwiowa i uwypuklenie brzucha. Kształtują się podłużny i poprzeczny łuk stopy, większość dzieci ma już zaznaczoną koślawość kolan.

Około 5 roku życia zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Zwiększa się harmonia ruchów lokomocyjnych. Stają się one płynne i rytmiczne, chociaż nadal nie są zbyt dokładne. Dzieci w tym wieku łatwo opanowują nowe ruchy i aktywności.

Okres przedszkolny cechuje się dużą ruchliwością. Ruchy nadal są obszerne. Dzieci chętnie rywalizują w zajęciach ruchowych czerpiąc z nich radość i wzorce. Aktywność sprzyja rozwojowi funkcji zaopatrzenia tlenowego. Dziecko ma zdolność do samoregulacji wysiłku. Ruchy manualne są nadal niedoskonałe, dzieci mogą mieć problemy z wiązaniem sznurowadeł lub zapinaniem guzików.

Występują problemy z utrzymaniem koncentracji, dziecko stale zmienia zajęcia i nie potrafi przystosować się do czynności wykonywanych przez dorosłych. W tym czasie występuje zróżnicowanie aktywności między chłopcami a dziewczynkami. Dziewczynki dostają zabawki „dziewczęce” a ich zabawy cechuje mniejsza ekspresja ruchowa. Chłopcy wolą zabawy wymagające większego wysiłku fizycznego i ruchu na większej powierzchni.

Reklama
(0)
Komentarze