Rozwój fizyczny dziecka – młodszy wiek szkolny

Młodszy wiek szkolny przypada na wiek od 7 do 10/12 roku życia.
Granice tego okresu wyznaczają: wyrżnięcie się pierwszego zęba stałego oraz wystąpienie pierwszych widocznych objawów dojrzewania płciowego.
W tym czasie obserwuje się najwolniejsze w dzieciństwie tempo wzrostu. Przez rok dziecko rośnie około 5 cm, a przyrost masy wynosi około 3-3,5kg. Pod koniec tego okresu mózg osiąga swą ostateczną wielkość. W wieku 7-8 lat występuje przyspieszenie wzrastania zwane „skokiem szkolnym”.
Jest to szczególnie korzystny okres w rozwoju motorycznym. Dziecko cechuje doskonałość ruchów lokomocyjnych i sportowych i zdolność do opanowania wielostronnych umiejętności ruchowych. Ruchy stają się celowe i ekonomiczne. Na okres ten przypada duża aktywność fizyczna, dzieci odczuwają ciągłą potrzebę ruchu.
Rozpoczęcie nauki w szkole może sprawiać trudności ze względu na długotrwałe unieruchomienie, koncentrację uwagi oraz pracę drobnych mięśni dłoni. Około 10 roku życia następuje przystosowanie motoryczne do szkoły. Pogłębiają się różnice w motorycznym rozwoju dziewcząt i chłopców w zakresie zainteresowań rodzajem zajęć ruchowych, sposobu wykonywania ruchów oraz sprawności i wydolności fizycznej.