Zaloguj
Reklama

Przyczyny bólów głowy u dzieci

Badanie w gabinecie pediatrycznym
Fot. medforum
Badanie w gabinecie pediatrycznym
(0)

Coraz więcej badań naukowych oraz obserwacji lekarskich pokazuje, iż dzieci cierpią także na bóle głowy. Nie powinno się bagatelizować sytuacji, gdy dziecko, uskarża się na ból głowy. Jest to sytuacja niepokojąca nie tylko dla rodziców dziecka ale także dla pediatry czy neurologa dziecięcego.

Reklama

Być może ból ten nie jest niczym groźnym dla dziecka, może być np. na tle nerwowym, na skutek stresujących sytuacji w ciągu dnia, gdy miały zbyt krótki czas snu, nie zjadły posiłku bądź nic nie piły bądź po prostu uderzyły się w głowę. Bóle głowy mogą być także związane z różnego rodzaju zmianami w mózgu np. guzy mózgu.
 
Czy bagatelizować bóle głowy u dzieci?
 

W sytuacji gdy nasze dziecko uskarża się na ból głowy, i sytuacje takie zdarzają się coraz częściej, warto zgłosić do specjalisty- pediatra, neurolog dziecięcy. W większości przypadków, bóle głowy u dzieci mają charakter pierwotny (jest to około 90% przypadków). Mowa tutaj o np. napięciowym bólu głowy czy migrenie. Wielu rodziców nie reaguje gdy ich dzieci narzekają na ból głowy ale nie powinni tego robić. Oczywiście jeśli zdarza się to sporadycznie, nie powinni także wpadać w panikę.

Inaczej przedstawia się sytuacja gdy dziecko notorycznie zgłasza, że boli je głowa i towarzyszą temu inne objawy jak np. mdłosci, zaburzenia widzenia, drażliwości, podwyższona temperatura czy inne. W takiej sytuacji powinniśmy zgłosić się do specjalisty, w celu zebrania szczegółowego wywiadu a następnie wykonania badań np. tomografia komputerowa, MRI i inne. Na tej podstawie lekarz oceni, co jest przyczyną bólu głowy i podejmie stosowne leczenie.
 
 
Najczęstsze przyczyny bólów głowy u dzieci
 
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn bólów głowy u dzieci wymienia się między innymi:

 • stres, jest on bardzo częstą przyczyną bólów głowy. Ból pojawia się najczęściej w godzinach popołudniowych bądź przed snem. Ból umiejscawia się w okolicach czoła, potylicy lub skroni
 • problemy ze wzrokiem
 • migrena, która pojawi się u dzieci powyżej 4go roku życia, dziecko odczuwa silny ból, o charakterze pulsującym, któremu mogą towarzyszyć mdłosci, wymioty, wrażliwości na dźwięki, swiatło oraz zapachy
 • kłopoty ze wzrokiem
 • nieregularne odżywianie
 • urazy
 • choroby neurologiczne
 • zapalenie ucha
 • zapalenie zatok
 • przeziębienie
 • infekcje wirusowe oraz bakteryjne

 
Jeśli u naszego dziecka, bóle głowy będą nawracały, a do tego będą bardzo silne, nie będą ustępowaly po podaniu sródka przeciwbólowego należy natychmiast zgłosić się do lekarza na konsultację. Podobna sytuacja jest wtedy gdy dziecko uległo jakiemuś urazowi w głowe.
 
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze