Zaloguj
Reklama

Szczepionki - skojarzone czy pojedyncze

Strzykawka
Fot. medforum
Strzykawka
(5)
Reklama

W codziennej praktyce zdarzają się sytuacje, że zgodnie z kalendarzem szczepień zaleca się podanie szczepionki pojedynczej, ale dostępne są tylko szczepionki skojarzone z innymi antygenami.

Szczepionki - Objawy i przebieg

Problem tego typu pojawia się na przykład przy dawkach przypominających szczepienia przeciwko odrze w 7 roku życia, lub przy szczepieniu przeciwko różyczce dziewcząt w 13 roku życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przy trudnościach z dostępem do szczepionek pojedynczych nie należy odraczać szczepienia, tylko podać dostępną szczepionkę skojarzoną. Mówią o tym wyraźnie standardy Amerykańskiej Akademii Pediatrii, według których "szczepionkę skojarzoną można podać jeżeli istnieją wskazania do podania przynajmniej jednego ze składników tej szczepionki, a jednocześnie nie ma przeciwwskazań do podania pozostałych składników". Oznacza to, że np. szczepionka MMR może być podana w 7 roku życia jako dawka przypominająca przeciwko samej odrze, ponieważ pozostałe składniki są "neutralne".

Szczepionki - Leczenie

W przypadku zbliżającego się terminu planowego szczepienia nie odraczaj go jeżeli w Poradni Rejonowej zaproponują zamienne szczepienie szczepionką skojarzoną.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze