Zaloguj
Reklama

Probiotyki i prebiotyki a atopowe zapalenie skóry

Rozwijanie talentów u dziecka
Fot. pantherstock
Rozwijanie talentów u dziecka
(0)

Atopowe zapalenie skóry to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych u dzieci. Alergie teoretycznie zostały już dobrze poznane, w praktyce nie wszystko jest tak naprawdę pewne – to dlatego wciąż prowadzonych jest wiele badań dotyczących schorzeń alergicznych. Ciekawe doniesienia płyną z Japonii. W kraju tym lekarze przeprowadzili bowiem analizę dotyczącą tego, czy dzięki stosowaniu probiotyków i prebiotyków można by leczyć, a nawet zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry.

Reklama

Już jakiś czas temu w świecie medycznym pojawiły się hipotezy dotyczące tego, że za wzrost występowania schorzeń alergicznych może odpowiadać poprawa warunków higienicznych. Teorie te skupiają się wokół tego, że w przypadku mniejszej ekspozycji na obce antygeny organizm może stawać się nadwrażliwy – a to właśnie stanowić może podłoże występowania alergii.

Jednym z częstszych schorzeń alergicznych jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Problem ten jest stosunkowo częsty, bowiem w krajach rozwijających się AZS występuje u nawet 20% dzieci. Patrząc na częstość występowania tego schorzenia, nie powinno nikogo dziwić, że lekarze są zainteresowani zarówno jego leczeniem, jak i możliwościami zapobiegania jego rozwojowi. Ostatnio problemem AZS zajmowali się japońscy naukowcy.

Zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry poprzez stosowanie probiotyków i prebiotyków

Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że istnieje możliwość związku pomiędzy zmianami flory jelitowej u dzieci a występowaniem atopowego zapalenia skóry. Jako przykład można podać jedno z badań, gdzie u dzieci cierpiących na alergie (w porównaniu do dzieci zdrowych) w przewodzie pokarmowym występowały większe ilości bakterii z rodzajów Staphylococcus i Enterobacter, a mniejsze tych z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium.

Zapewne to właśnie powyżej wspomniane doniesienia skłoniły japońskich lekarzy ku temu, by przyjrzeć się, czy stosowanie preparatów odbudowujących florę jelitową mogłoby zapobiegać lub leczyć atopowe zapalenie skóry. Uczeni dokonali przeglądu dostępnych prac dotyczących stosowania probiotyków (preparatów zawierających kolonie bakteryjne) oraz prebiotyków (substancji wspomagających rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym).

Wyniki przeprowadzonych analiz pokazały, że probiotyki i prebiotyki mogą służyć zapobieganiu, a nawet leczeniu atopowego zapalenia skóry. Nie zawsze jednak istniała dostateczna ilość badań, z których można by wyciągać wnioski – z tego względu opisywane doniesienia stanowią raczej wskazówkę, w którym kierunku można podążać, niż udowodniony naukowo fakt. Z pewnością warto by jednak poczynić dalsze badania – a nuż okaże się, że temu uciążliwemu schorzeniu alergicznemu rzeczywiście można zapobiegać w dość prosty sposób?

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze