Zaloguj
Reklama

Plagiocefalia i jej leczenie

Płacz niemowlaka
Fot. panthermedia
Płacz niemowlaka
(0)

Ciąża jest jednym z najszczęśliwszych momentów w życiu. Wieńczący ją poród i powitanie na świecie dziecka jest wyjątkowym momentem. Badania, które przeprowadzane są w trakcie ciąży nie są niestety w stanie wykryć wszystkich schorzeń, które mogą pojawić się u dziecka. Jednym z nim jest plagiocefalia.

Reklama

Co to jest plagiocefalia?

Plagiocefalia znana jest jako syndrom płaskiej główki. Okazuje się, że dzieci, które w życiu płodowym z różnych względów nie mogą zbytnio się obracać i przyjmują praktycznie jedną pozycję, narażone są na wystąpienie plagiocefalii. Jednym z powodów, może być chociażby krótka pępowina, która uniemożliwia w miarę swobodne przemieszczanie się rosnącego malucha w macicy. Plagiocefalia charakteryzuje się pojawieniem się spłaszczenia główki z jednej strony. Co ważne, spłaszczenie główki może pojawić się w późniejszym okresie. Z uwagi na to, że kości czaszki dziecka są miękkie i stosunkowo plastyczne przez długi czas, układanie do snu dziecka ciągle na tej samej stronie również może doprowadzić do pojawienia się syndromu płaskiej główki. Inną, znaną przyczyną plagiocefalii jest wystąpienie tzw. kręczu szyi – jest to rodzaj wrodzonej dystrofii mięśni szyi i / lub karku. Mięśnie, które poddane są kręczowi  są krótsze, przez co dziecko ma problemy z obrotem główki w drugą stronę. Jedynie lekarz może jednoznacznie stwierdzić, że dziecko cierpi na syndrom płaskiej główki. Objawami, które mogą zaniepokoić rodziców / opiekunów i skłonić ich do wizyty lekarskiej są:

  • Wrażenie, że jedno oko dziecka znajduje się wyżej / niżej niż drugie lub jest nadmiernie wysunięte,
  • Widoczna asymetria uszu – jedno usytuowane jest wyżej lub niżej niż drugie, co jest widoczne gołym okiem,
  • Uwydatnienie czoła dziecka z jednej strony,
  • Jeden z policzków wydaje się wydatniejszy niż drugi.

Skutki

W przypadku braku leczenia syndromu płaskiej główki, dziecko może borykać się z szeregiem skutków, które mogą utrudnić normalne funkcjonowanie w przyszłości. Do najważniejszych skutków nie leczenia plagiocefalii zalicza się:

  • Trwałą asymetrię twarzy – należy pamiętać, że wraz z wiekiem kości twarzoczaszki zaczynają twardnieć i przestają być plastyczne. W związku z tym, konsekwencją nie leczenia plagiocefalii może być trwała zmiana kształtu twarzy / czaszki,
  • Usikiem mózgu, 
  • Problemi ze wzrokiem i słuchem. 

Jak donoszą badania naukowe, dzieci z nie leczoną plagiocefalią osiągają gorsze wyniki w testach oceny rozwoju ruchowego i poznawczego.

Leczenie

Jeśli przypuszczasz, że Twoje dziecko może cierpieć na plagociefalię, niezwłocznie udaj się do pediatry. Lekarz wystawi skierowanie do neurologa  oraz do  fizjoterapeuty. Wiele zmian można zniwelować, stosując odpowiednio dobrane zabiegi i ćwiczenia. Warto również udać się do chirurga dziecięcego, który oceni stan rozwoju czaszki dziecka. Wielu rodziców zaczyna korzystać z metody alternatywnej, która na razie na terenie naszego kraju nie jest powszechnie dostępna.  Na czym polega metoda „kaskowa”? Wielu rodziców z naszego kraju udaje się do kliniki w Berlinie, która specjalizuje się w leczeniu syndromu płaskiej główki. Rewolucyjna metoda, którą stosują lekarze polega na przygotowaniu specjalnie dobranego do dziecka kasku, który zakładany jest na ustalony okres czasu. Dziecko, które „wyposażone” jest w specjalny kask, musi nosić go praktycznie całą dobę. Kask, wykonany jest ze specjalnego materiału, stabilizuje głowkę, nadaje jej kształt. W trakcie licznych kontroli kask jest odpowiednio modyfikowany, aby zapewnić jak najlepsze efekty terapeutyczne.  W Polsce, metoda na razie nie jest popularna, jednak w sieci można odnaleźć coraz większą liczbę blogów prowadzonych przez rodziców, którzy zdecydowali się na odwiedziny w zagranicznych klinikach. Koszt leczenia „kaskowego” ustalany jest indywidualnie. Pamiętajmy, że nie leczone schorzenie może skutkować problemami w życiu dorosłym!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze