Mukowiscydoza u dzieci

Mukowiscydoza to choroba dziedziczna występująca u osób posiadająych nieprawidłowy gen w siódmym chromosomie.
1 na 3500 noworodków rodzi się chory na mukowiscydozę. U chorujących dochodzi do zalegania gęstej wydzieliny i tworzenia się czopów śluzowych w różnych narządach - w płucach, trzustce, wątrobie, jelitach. Obecność śluzu w drogach oddechowych powoduje wiele infekcji, które z biegiem czasu doprowadzają do nieodwracalnego uszkodzenia płuc.
Poprzez śluz w drogach żółciowych i trzustkowych, składniki odżywcze są gorzej przyswajane - ma to wpływ na wzrost dziecka. Biegunki mogą być skutkiem problemów jelitowych. Z czasem dochodzi również do nieodwracalnego uszkodzenia trzustki i wątroby.
Objawy mukowiscydozy pojawiają się w różnym momencie życia człowieka - z wiekiem coraz bardziej się nasilają. Mogą się pojawić we wczesnym dzieciństwie lub u osób dorosłych. U noworodków największe problemy sprawia gęsty śluz w jelitach - powoduje on trudności z oddawaniem stolca.
Najczęściej występujące objawy u dzieci:
- niski wzrost,
- kłopoty z wagą,
- przewlekły mokry kaszel, z odkrztuszaniem śluzu,
- trudności z oddychaniem,
- bóle brzucha,
- biegunki, zaparcia,
- stolce o brzydkim zapachu .
Mukowiscydoza może mieć ciężki przebieg z wieloma nasilonymi objawami. Może także mieć łagodny przebieg, w których objawy ograniczają się do jednego narządu.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- mukowiscydoza,
- objawy