Zaloguj
Reklama

Kolki i biegunki u niemowlęcia – dowiedz się, co może być ich przyczyną

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Płacz niemowlaka
Fot. panthermedia
Płacz niemowlaka
(0)

Twoje dziecko nieustannie płacze, ma rozdęty brzuszek i podkurcza nóżki? To mogą być objawy kolki, jednej z najczęstszych dolegliwości u niemowląt w pierwszych tygodniach ich życia. Problemy z brzuszkiem w okresie niemowlęcym (kolki, biegunki, bóle brzucha, ulewanie) mogą mieć różną przyczynę – od zatruć, poprzez alergie pokarmowe, a skończywszy na wrodzonej wadzie metabolicznej. Jak ją rozpoznać i ulżyć dziecku w cierpieniu?

Reklama

Kolka dotyczy nawet 40% niemowląt [1]! Jest ona zaburzeniem pracy układu pokarmowego o wciąż nie do końca poznanej przyczynie. Może wystąpić, gdy dziecko zje za dużo albo nałyka się powietrza podczas jedzenia. Badacze łączą ją też z nietolerancją laktozy oraz alergią pokarmową. W przeprowadzonych badaniach naukowych wykazano, że nawet 44% dzieci cierpiących na kolkę jelitową ma alergię pokarmową na białka mleka krowiego [1].

Wśród możliwych przyczyn wymienia się również fakt, że układ pokarmowy niemowlęcia jest zwyczajnie jeszcze niedojrzały, musi dopiero przystosować się do trawienia pokarmu. I wreszcie, przyczyną kolek u niemowląt i małych dzieci często są również wrodzone wady metabolizmu, np. galaktozemia czy nietolerancja fruktozy. Co robić, gdy u niemowlaka wystąpi kolka? Okazuje się, że jest to sprawa bardzo indywidualna. Każdemu dziecku w pokonaniu kolki pomaga coś innego. U niektórych malców sprawdza się delikatne kołysanie i noszenie na rękach. Ulgę w cierpieniu mogą przynieść też ciepłe kąpiele, masaże, okłady na brzuszek, herbatki ziołowe….albo dźwięk suszarki do włosów (monotonny szum działa na dziecko uspokajająco) [1]. Tak naprawdę każdy sposób jest dobry, jeśli tylko pomaga w pozbyciu się dolegliwości.

Jeśli powodem kolki będą zaburzenia metaboliczne, domowe sposoby już jednak nie pomogą, potrzebne będzie odpowiednio ukierunkowane leczenie. A co z biegunkami? Biegunki, podobnie jak kolki czy ulewanie się, są dość częstym objawem występującym u niemowląt. Ich przyczyną może być infekcja wirusowa (np. rotawirusem), bakteryjna [2] czy też zatrucie pokarmowe. Biegunka – tak samo, jak wspomniana wyżej kolka – może występować w przebiegu wrodzonych wad metabolizmu, np. w przebiegu kwasic, takich jak choćby kwasica glutarowa typu II albo tyrozynemii typu I. W przypadku dziecka z biegunką najważniejsze jest, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W tym celu musimy zadbać o to, aby malec otrzymywał odpowiednią ilość płynów [2]. Jeśli biegunki wynikają z obecności wrodzonej choroby metabolizmu, konieczne może okazać się zastosowanie specjalnej diety, np. ograniczającej spożycie białka.

Twoje dziecko ma kolki lub biegunki? Udaj się do pediatry. Pediatra po dokładnym zbadaniu dziecka i wywiadzie lekarskim podejmie dalsze kroki. Być może konieczna będzie bardziej szczegółowa diagnostyka, być może tylko niewielka zmiana diety. Wszystko będzie zależeć od przyczyny występujących u dziecka dolegliwości. Jeśli podejrzenie padnie na chorobę genetyczną, konieczne może okazać się wykonanie badań DNA. Schorzeń o podłożu genetycznym objawiających się kolkami i biegunkami jest naprawdę bardzo wiele. Na szczęście dzięki dostępowi do nowoczesnych testów DNA nie musimy sprawdzać każdego schorzenia osobno, dziś możemy przebadać dziecko na obecność kilkudziesięciu chorób metabolicznych jednocześnie.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] M. Czerwionka-Szaflarska, J. Gawryjołek: Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej. „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 6, s. 408-414.

    [2] M. Czerwionka-Szaflarska, I. Adamska: Ostra biegunka u dzieci - najnowsze wytyczne. „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, t. 3, nr 6, s. 431–438.

Reklama
(0)
Komentarze