Zaloguj
Reklama

Kiedy mówimy o problemach z mową u dziecka?

Radość
Fot. ojoimages
Radość
(3)

Specjaliści z zakresu mowy, twierdzą, iż mowa jest procesem bardzo skomplikowanym. Wielu rodziców chciałoby by ich pociecha mówiła płynnie już w wieku 1-2 lat.

Reklama

Coraz częściej słyszy się to tym, iż dzieci zaczynają mówić później tj. w wieku 3-4 lat a nawet w jeszcze późniejszym wieku. W sytuacji gdy dziecko rozwija się w pełni prawidłowo, można udać się dodatkowo na konsultację lekarską (pediatra, logopeda) a następnie poczekać, aż dziecko dogoni w mówieniu swoich rówieśników.

W przypadku gdy zauważymy, iż nasz maluch w wieku dwóch lat mówi bardzo mało <50 słów i dodatkowo ma problemy z wykonaniem prostych poleceń, zrozumieniem co do niego mówimy należy skontaktować się z pediatrą. Bardzo ważne jest by lekarz zbadał maluszka i ocenił czy nie wykazuje on problemów ze słuchem.

Jest wiele przyczyn, prowadzących do problemów z mową u dzieci np. spożywanie alkoholu w czasie ciąży, palenie papierosów, wykształcenie matki, depresja poporodowa, problemy emocjonalne matki silny stres i lęki pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia dziecka.

Problemy z mową u dzieci stanowią nie tylko dla rodziców kłopot ale także dla samych dzieci, w związku z tym nie należy czekać jeśli widzimy, iż coś jest nie porządku, należy udać się do lekarza na konsultację.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze