Zaloguj
Reklama

Kaszel u dzieci

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(0)

Kaszel to dolegliwość, która często występuje u dzieci.

Reklama

Pełni on funkcję obronną - oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny lub ciała obcego. Kaszel występuje najczęściej przy przeziębieniu, czasami jest wynikiem podrażnienia śluzówki z powodu narażenia na kurz, dym tytoniowy lub inne intensywne zapachy.

Jeśli chodzi o długość trwania objawu, wyróżniamy kaszel:

  • ostry - spowodowany przez infekcję, trwający do 3 tygodni
  • podostry - pozostałość po przebytej infekcji dróg oddechowych, trwający od 3-8 tygodni 
  • przewlekły - spływanie wydzieliny z nosa po tylnej części gardła (np. alergiczny nieżyt nosa), trwający dłużej niż 2 miesiące

Najczęściej przyczyną kaszlu jest przeziębienie. Na początku infekcji kaszel jest suchy i męczacy. W późniejszym czasie staje się mokry - dziecko odkrztusza wydzielinę o różnym charakterze.

Kaszel suchy - nie pojawia się plwocina, powstaje najczęściej w wyniku infekcji wirusowych. Jest uporczywy i męczący. Może powodować ból w klatce piersiowej i ból brzucha.

Kaszel mokry występuje wtedy, gdy podczas kasłania odkrztuszana jest wydzielina.

Jeśli kaszel występuje przy przeziębieniu, nie jest wymagana pilna wizyta u lekarza. Jeśli przeciąga się powyżej kilku dni, wydzielina ma charakter ropny, pojawi się wysoka gorączka i dreszcze należy skonsultować się z pediatrą.

W przypadku wystąpienia innych objawów np. świszczącego oddechu, problemów z nabraniem powietrza lub duszności, należy niezwłocznie udać się do specjalisty lub szpitala. Pilnym wskazaniem do diagnostyki jest również pojawienie się krwi w plwocinie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze