Zaloguj
Reklama

Jak przebiega COVID-19 u dzieci?

Autorzy: Paulina Raczyńska
Przeziębione dziecko
Fot. medforum
Przeziębione dziecko
(0)

Czasopismo „Lancet” opublikowało analizę przebiegu COVID-19 u dzieci zakażonych wariantem  brytyjskim. W porównaniu z danymi uzyskanymi podczas poprzedniej fali zachorowań, nie pokazują one różnic, zarówno jeśli chodzi o objawy, jak również sam przebieg choroby. Niestety zakaźność owego wariantu jest większa, ale nadal ciężki przebieg COVID u dzieci to pojedyncze przypadki. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu i co powinno wzbudzić niepokój rodzica?

Reklama

Czynniki ryzyka

Czynnikami ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby u dzieci jest występowanie schorzeń współistniejących. Otyłość, astma, stany immunosupresyjne czy przewlekłe choroby serca zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań. Choć oczywiście nie jest to regułą, dzieci te są narażone szczególnie. Oprócz chorób towarzyszących, istotnym czynnikiem ryzyka jest wiek dziecka- największy odsetek wśród ciężej znoszących infekcję wirusem stanowią nastolatki oraz dzieci najmłodsze. 

Leczenie

Jeśli nasze dziecko choruje na COVID-19 i pozostaje w domu, chorobę leczymy objawowo. Sprowadza się to najczęściej do stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz nawadnianiu organizmu. Jeśli jednak stan dziecka nie ulega poprawie, a objawy nie ustępują należy niezwłocznie zgłosić się do Lekarza specjalisty pediatrii. 

Jak przebiega choroba?

Należy obserwować dokładnie swoje dziecko, bowiem początek infekcji COVID-19 może wyglądać bardzo niecharakterystycznie. Jeśli dziecko, które zazwyczaj jest ruchliwe i pogodne nie ma ochoty na zabawę, jest „markotne”, potrzebuje drzemki w ciągu dnia i straciło apetyt- powinno to wzbudzić niepokój rodzica. 

Czas trwania infekcji COVID-19 jest bardzo zróżnicowany. Niekiedy objawy ustępują „z dnia na dzień”, a czasem gorączka i duszność potrafią utrzymywać się nawet kilka tygodni. 

Zapobieganie zakażeniu

Bardzo ważne jest, by dbać o odporność dziecka i w możliwy sposób zapobiegać infekcji. Warto zapewnić wiec dziecku zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu, jak również ruchu na świeżym powietrzu,

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze