Zaloguj
Reklama

Ciężki niedowład kończyn u dziecka ukąszonego przez osę

Osa
Fot. sxc.hu
Osa
(5)

Opis przypadku 10-letniego chłopca, u którego w ciągu 24 godzin po ukąszeniu przez osę rozwinęło się ciężkie uszkodzenie obwodowego układu nerwowego.

Reklama

Reakcja alergiczna na ukąszenie osy polega zwykle na miejscowym odczynie skórnym. Możliwe są także ogólnoustrojowe objawy wstrząsu, takie jak zasłabnięcie, świąd skóry, spadek ciśnienia, zaburzenia akcji serca. Wiadomo jednak, że w przebiegu reakcji alergicznej pojawiają się niekiedy bardzo dziwne i nieoczekiwane manifestacje chorobowe. Cytowana praca jest opisem przypadku 10-letniego chłopca, u którego w ciągu 24 godzin po ukąszeniu przez osę rozwinęło się ciężkie uszkodzenie obwodowego układu nerwowego pod postacią porażenia wszystkich czterech kończyn oraz zaburzenia zwieraczy, objawiającego się nietrzymaniem moczu. Po intensywnej sterydoterapii objawy wycofały się w ciągu 72 godzin.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Bánovcin P, Havlíceková Z, Jesenák M, Nosál S, Durdík P, Ciljaková M, Mikler J.: Severe quadriparesis caused by wasp sting. Turk J Pediatr. 2009 Sep-Oct;51(5):485-8.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze