Zaloguj
Reklama

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Układ trawienny
Fot. panthermedia
Układ trawienny
(1)

Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoiste zapalenie jelit. Polega ona na chronicznym i długotrwałym owrzodzeniu przewodu pokarmowego.

Reklama

W Polsce cierpi na tę chorobę 5 tys. osób. Szczyt zachorowań obserwuje się pomiędzy 20 a 35 rokiem życia.

Charakterystyczne dla choroby Leśniowskiego-Crohna jest to, że owrzodzenie rozprzestrzenia się we wszystkich warstwach jelita. Przyczyny choroby nie są znane.
Współcześnie wskazuje się na kilka czynników: 

  • nieprawidłowa reakcja organizmu na składniki zawarte w pożywieniu
  • bakterie podobne do prątków gruźlicy (obecne w mleku UHT) 
  • bakterie z rodziny Yersina lub histeria (wzrastają w temperaturze od 1 do 10 stopni C)
  • czynnik immunologiczny - odkażanie wszystkiego i nadmierna higiena prowadzą do osłabienia odporności systemu obronnego na wirusy i bakterie 
  • początek choroby Leśniowskiego-Crohna może być spowodowany urazem psychicznym, traumatycznym przeżyciem lub dużym stresem - powoduje to zaostrzenie procesu zapalnego w jelitach.

Objawy choroby to najczęściej kłujący ból w prawym podbrzuszu, biegunka, brak łaknienia, jadłowstręt psychiczny, nudności, wymioty. Charakterystyczne są także zmiany w okolicach odbytu: ropnie, przetoki, szczeliny, naddatki skórne. Choroba Leśniowskiego-Crohna trwa przez całe życie, ale okresy remisji (wycofania) mogą się przeplatać z mniej lub bardziej gwałtownymi rzutami.

Choroba prowadzi do zwężenia lub częściowego zatkania jelita, jego perforacji i zapalenia otrzewnej, kamicy nerkowej lub żółciowej, zapalenia stawów obwodowych, osteoprozy. Chorobę można zdiagnozować poprzez badanie krwi, kału, badanie obrazowe (rentgen) czy kolonoskopię.

Leczenie farmakologiczne jest podstawą terapii - podaje się leki biologiczne najnowszej generacji. Działają one przeciwzapalnie i hamują rozwój bakterii. Stosuje się także operacje chirurgiczne - polegają one na wycięciu zmienionych chorobowo fragmentów jelita.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze