Zaloguj
Reklama

Bunt dwulatka - czy wszystkie dzieci go przechodzą?

Kreatywne zabawy
Fot. ojoimages
Kreatywne zabawy
(0)

Co to takiego bunt dwulatka?

Reklama

Jak w każdej kwestii, tutaj także zdania są podzielone. Freud, Erikson, Mahler - w żadnej z tych koncepcji nie spotykamy terminu "bunt dwulatka". W procesie rozwoju dziecko powinno przechodzić od istoty zależnej od dorosłych do osoby niezależnej, autonomicznej.

Helen Bee w "Psychologii rozwoju człowieka" twierdzi, że dwulatek częściej wypełnia prośby rodziców, niż się od nich uchyla. Autorka twierdzi, że opór dziecka jest bierny - po prostu nie wykonuje ono poleceń.

Dziecko zbliżające się do 2 roku życia przechodzi prawdziwą rewolucję emocjonalną i rozwojową. Do tej pory ich sposób komunikacji opierał się na migach - teraz zaczyna rozwijać się mowa. Słowa sprawiają, że dziecko może wyrażać swoje podstawowe potrzeby. Dzieci są zafascynowane światem i jego odkrywaniem.

Często w tym okresie rodzice nie radzą sobie z emocjami. Jak zatem sprawić, aby dziecko mogło poznawać świat, a jego rodzic mógł ze spokojem pomagać mu przy tym?

- daj dziecku prawo wyboru - da mu to poczucie ważności

- jeśli zauważysz początki złego zachowania spróbuj im przeciwdziałać - jeśli dziecko zaczyna się złościć dobrze jest odwrócić jego uwagę i zacząć rozmowę np. o wspólnej zabawie

- doceniaj i chwal - jeśli chcesz, aby dobre nawyki i przyzwyczajenia pozostały w zachowaniu dziecka, chwal je i doceniaj jego wysiłki

- informuj - dziecko potrzebuje rutyny i przewidywalności - zmiana planów może spowodować wybuch złości i płaczu. Informowanie dziecka o tym, co będziemy robić, da mu poczucie bezpieczeństwa i stabilności,

- pokaż dziecku jak może rozładować złość

- nazywaj emocje - rozmawiaj z dzieckiem i na przykładzie bohaterów z bajek opowiedz o złości, smutku, radości i gniewie, zadawaj pytania

Rodzice w sprawie buntu dwulatka są podzieleni - niektórzy zauważają u swoich pociech zmianę zachowania, inni twierdzą, że nie widzą wyraźnej różnicy.

Jedno jest pewne - z każdym miesiącem życia dziecko nabiera nowych umiejętności, poznaje świat i pokazuje swoje emocje. Rodzice muszą mieć świadomość, że jest to naturalny etap rozwoju dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze