Zaloguj
Reklama

Angina u dzieci

Gorączka u dziecka
Fot. ojoimages
Gorączka u dziecka
(5)

Wysoka gorączka i ból gardła - to pierwsze objawy anginy.

Reklama

Migdałki blokują dostęp zarazkom, które chcą wniknąć do naszego organizmu. Angina powstaje na skutek zakażenia bakteriami - paciorkowcami.

Należy odróżnić anginę od zwykłego przeziębienia. Choć w obu przypadkach występuje ból gardła, w anginie jest silniejszy. Często dziecko nie może przełykać. Bywa przy tym rozdrażnione i płaczliwe. Choroba rozwija się szybko, w ciągu kilku godzin. Na samym początku pojawia się wysoka gorączka - 39-40 stopni.

W przypaku anginy rzadko obserwuje się katar lub kaszel. Dzieci mogą reagować na chorobę bólami brzucha i wymiotami.

Jeśli dziecko skarży się na ból gardła i ma wysoką gorączkę należy koniecznie wybrać się do lekarza. Doświadczony pediatra na podstawie objawów, zajrzenia do gardła oraz sprawdzenia szyjnych węzłów chłonnych (powiększają się znacznie podczas anginy) jest w stanie stwierdzić anginę.

W leczeniu anginy konieczny jest antybiotyk, najlepiej z grupy penicylin. Należy podawać go zgodnie z zaleceniami lekarza. Poprawa stanu zdrowia powinna pojawić się do 48 godzin.

Należy pamiętać, że w przypadku dzieci każda infekcja wymaga interwencji lekarskiej ze względu na możliwe ryzyko powikłań oraz konieczność różnicowania każdego przypadku zachorowania z innymi, znacznie groźniejszymi chorobami.

 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze