Zaloguj
Reklama

Alternatywa dla bankowania krwi pępowinowej?

Autorzy: testDNA
Praca w laboratorium
Fot. medforum
Praca w laboratorium
(5)

Zastanawiasz się, czy warto bankować krew pępowinową? Chcesz jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego dziecka – teraz i w przyszłości? Warto poznać alternatywy dla tego rozwiązania, które pozwolą Ci realnie wpłynąć na stan zdrowia malucha. Jedną z nich jest nowoczesne badanie genetyczne dedykowane dzieciom od narodzin do 18. roku życia, które pozwala za jednym razem przebadać je pod kątem kilkudziesięciu chorób.

Reklama

Bankowanie krwi pępowinowej – na czym to polega i czy zawsze się przydaje?

Krew pępowinowa to źródło komórek macierzystych, które wykorzystywane są do terapii niektórych chorób (m.in. nowotworów). Wiele z ich możliwych zastosowań na razie pozostaje jednak w sferze badań. Rodzice często stoją więc przed dylematem, czy skorzystać z bankowania i w ten sposób zadbać o przyszłe zdrowie dziecka.

Niestety – nie w każdym przypadku wykorzystanie pobranej krwi będzie skuteczne. Przykładem może być podanie dziecku choremu na schorzenie o podłożu genetycznym jego własnych komórek macierzystych, które wcale nie spowodują poprawy. 

Istnieją również przeciwwskazania do pobrania krwi pępowinowej, do których należą m.in. nowotwory i zakażenia matki czy zakażenia albo wady dziecka [1]. Warto ponadto pamiętać, że procedura ta dla własnych potrzeb wciąż jest kosztowna, ponieważ płaci się nie tylko za pobranie krwi, ale też za jej przechowywanie. 

Alternatywa dla bankowania krwi pępowinowej – zadbaj o dziecko od dnia narodzin

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego malucha w jak najszerszym zakresie, warto zastanowić się nad wykonaniem nowoczesnego badania genetycznego. Obecnie można zdecydować się na takie, które pozwalają przebadać dziecko w kierunku kilkudziesięciu chorób wrodzonych, m.in. immunologicznych i metabolicznych – za jednym razem.

Takie badanie warto wykonać nawet wtedy, gdy dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. Dlaczego? Duża liczba tego typu schorzeń na początku nie objawia się w widoczny sposób, jednak już w tym czasie wyrządza szkody w organizmie. Do powikłań należą m.in. opóźnienie umysłowe, trwałe uszkodzenie organów czy nawet zagrożenie życia.

Nie tylko choroby genetyczne – sprawdź, jak dziecko reaguje na leki

Nowoczesna diagnostyka genetyczna daje też okazję do sprawdzenia, jak organizm dziecka reaguje na kilkadziesiąt substancji leczniczych, m.in. antybiotyków – każdy z nas może mieć trochę inną wrażliwość. 

Gdy lekarz wie, jakie dawki i leki będą dla dziecka odpowiednie, ma szansę leczyć je w sposób bezpieczny i skuteczny. Można dzięki temu uniknąć powikłań, m.in. związanych z podaniem zbyt wysokiej dawki leku. Rezultat tego typu badań jest przydatny nie tylko w dzieciństwie, ale też dorosłym życiu.

Realny wpływ na zdrowie dziecka? To możliwe

Pozwalają na to właśnie nowoczesne badania genetyczne. Dzięki nim możliwe staje się przeciwdziałanie skutkom chorób, wobec których byliśmy do tej pory całkowicie bezbronni. Tym bardziej, że często – chociaż genów nie da się zmienić – można się do nich dostosować i tak pokierować leczeniem dziecka, żeby uchronić je przed groźnymi powikłaniami.

Wykonanie takich badań w wielu przypadkach pozwala też uzyskać po prostu spokój, że analizowane w badaniu mutacje nie są obecne u dziecka.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] Opinia Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie pobierania i deponowania komórek macierzystych krwi pępowinowej, 2010.

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze