Zaloguj
Reklama

8 marca - Światowy Dzień Nerek

Dializa
Fot. medforum
Dializa
(0)

Światowy Dzień Nerek ustanowiony został z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku. Jest imprezą promocyjno-oświatową mającą na celu podniesienie świadomości znaczenia badania nerek i ich leczenia.

Reklama

Nerki są narządem, którego głównym zadaniem jest usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Ich zadaniem jest również regulacją ciśnienia krwi, równowaga elektrolitów i wytwarzanie krwinek czerwonych w organizmie.

Jakie są najczęstsze występujące choroby nerek?

Najczęstszą chorobą nerek jest ich niewydolność. Objawy niewydolności nerek wynikają z gromadzenia się odpadów i nadmiaru płynów w organizmie. Niemożność ich usunięcia z krwi może prowadzić do nieprawidłowych rytmów serca i nagłej śmierci. Początkowo niewydolność nerek może nie powodować żadnych objawów, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Innymi często spotykanymi chorobami nerek i układu moczowego są:

 • kamica nerkowa;
 • zapalenie nerek;
 • mocznica;
 • stwardnienie tętniczek nerkowych;
 • zapalenie miedniczek nerkowych;
 • zapalenie pęcherza moczowego;
 • rak nerki.

Jak ustrzec się przed chorobami nerek?

Aby ustrzec się przed chorobami nerek należy w szczególności unikać zakażenia dróg moczowych. Na zakażenia bakteryjne bardziej narażone są kobiety, ze względu na budowę anatomiczną. Wiele kobiet lekceważy problemy z oddawaniem moczu czy bólami w okolicy krzyża, które bywają pierwszym objawem zakażenia.

Nerkom dodatkowo szkodzi nadużywanie środków przeciwbólowych (zwłaszcza ibuprofenu i paracetamolu). Specjaliści uważają, że chorobom nerek sprzyja też nadmierna ilość białek w diecie, szczególnie u osób starszych.

Dzięki prostym zasadom możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nerek:

 1. Rób regularne badania moczu.
 2. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.
 3. Nie nadużywaj leków,  zwłaszcza leków przeciwbólowych.
 4. Dbaj o higienę osobistą.
 5. Kontroluj stan moczu.
 6. Monitoruj poziom ciśnienia tętniczego.

Liczba osób, u których stwierdza się schorzenia nerek wciąż wzrasta, między innymi z powodu rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Choroby nerek mogą zakłócać pracę innych narządów (mózgu, serca, wątroby, gruczołów wydzielania wewnętrznego) dlatego tak ważna jest profilaktyka tego narządu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze