Zaloguj
Reklama

21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

Dziecko z zespołem Downa
Fot. Pantherstock
Dziecko z zespołem Downa
(0)

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem osoby z Zespołem Downa w 21. parze chromosomów zamiast dwóch, mają ich trzy. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Reklama

Z tej okazji wiele miast w Polsce organizuje wydarzenia mające na celu pokazanie, że osoby z zespołem Downa mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz zwiększyć świadomość ludzi na temat trisomii 21.

W dniu dzisiejszym warto założyć dwie kolorowe skarpetki nie do pary, bowiem jest to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. W ten sposób pokażesz światu, że integrujesz się z osobami z tym zespołem!

Czym tak naprawdę jest Zespół Downa?

Zespół Downa jest poważnym schorzeniem genetycznym, którego nie da się na obecnym poziomie medycyny skutecznie wyleczyć. Charakteryzuje się ponad 300 cechami, wśród których można wymienić m.in. skośne ustawienie szpar powiekowych, małe i wąskie usta czy płaski grzbiet nosa. Typową cechą noworodka z zespołem Downa jest wiotkość mięśni całego ciała, m.in. języka, co utrudnia karmienie piersią. Dzieci z zespołem Downa mają również słabe i naprężone mięśnie, jest to tzw. hypotomia. Poza cechami widocznymi na pierwszy rzut oka osoby z zespołem Downa m.in. szybciej się starzeją, mają obniżoną odporność organizmu, częściej spotykane są u nich wady serca, wzroku i słuchu.

Zespół Downa w Polsce

Liczbę chorych na zespół Downa osób w Polsce szacuje się na około 60 tysięcy. Warte zaznaczenia jest, że w ostatnich latach wydłużeniu uległa długość życia osób z tą chorobą. Jeszcze 20-30 lat temu takie osoby dożywały najczęściej tylko około 30 lat. Obecnie można spotkać w Polsce przypadki osób z zespołem Downa dożywających 50-60 lat, a średnia długość życia osób z taką przypadłością wydłużyła się do 49 lat.

Zespół Downa nie jest już wyrokiem dla osób chorych i ich rodzin. Osoby z tą chorobą mogą żyć, zdobywać wykształcenie i spełniać się zawodowo, przy odpowiednim wsparciu rodziny i bliskich.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze