Zastrzał palca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zastrzał (łacińska nazwa: panaritium) to zakażenie ropne toczące się na dłoniowej powierzchni palców. Przyczyną najczęściej są gronkowce.
Objawy i przebieg zastrzału palca
Zakażenie rozwija się na skutek przypadkowego zakłucia palców zakażonym przedmiotem. Może ono szerzyć się w głąb palców: do pochewek ścięgien i kości. Objawy to bardzo silny ból palca i jego obrzęk. Zazwyczaj brak jest zaczerwienienia. W przypadku zajęcia ścięgna palec przybiera położenie półzgiętego. Powikłaniem tego jest martwica ścięgna, a nawet kalectwo z powodu trwale sztywnego palca. Przy zakażeniu kciuka lub małego palca proces ropny może przejść poprzez pochewki ścięgien aż do nadgarstka i przedramienia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zastrzał palca
Jeżeli po urazie palca rozwija się jego silny ból, lub przymusowe, zgięciowe ustawienie palca, należy pilnie udać się na ostry dyżur chirurgiczny.
Leczenie zastrzału palca
Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne i należy je podjąć jak najwcześniej. Antybiotyk jest konieczny, ale stanowi tylko uzupełnienie leczenia chirurgicznego.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
"Zarys chirurgii" pod red. R.Górala PZWL W-wa 1992 str. 57-58
Kategorie ICD:
- Inne gronkowce jako przyczyna chorób sklasyfikowanych w innych rozdziałach
- Inne określone schorzenia skóry i tkanki podskórnej
- Ropień skóry, czyrak, czyrak gromadny kończyny
- Zapalenie skóry wywołane
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.