Zaloguj
Reklama

Zaparcia stolca u dziecka starszego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Smutne dziecko
Fot. ojoimages
Smutne dziecko
(5)
Reklama

O zaparciach mówimy, jeżeli dziecko oddaje twarde stolce z częstością 2 lub mniej stolców na tydzień. Zaparciami należy nazwać również stan, w którym częstotliwość defekacji jest prawidłowa, ale większość stolców jest twardych i oddawanych z dużym wysiłkiem.

Objawy i przebieg zaparć stolca

Istnieje bardzo wiele przyczyn zaparć u dzieci. Najczęstszymi przyczynami są:

  • nieprawidłowa dieta,
  • siedzący tryb życia,
  • stres szkolny
  • powtarzające się świadome powstrzymywanie się od oddawania stolca (np. gdy dziecko wstydzi się, lub z przyczyn higienicznych nie chce pójść do ubikacji w szkole lub przedszkolu), prowadzące do powstania tzw. zaparć nawykowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaparcia stolca

Konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym wymagają dzieci, u których zaparcia utrzymują się pomimo stosowania opisanego poniżej leczenia domowego.

Leczenie zaparć stolca

U dziecka z zaparciami należy dokładnie przeanalizować jego codzienną dietę. Następnie na okres paru tygodni wyeliminować z diety słodycze i czekoladę, zmniejszyć ilość pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu (chipsy!!), a zwiększyć spożycie tzw. pokarmów bogatoresztkowych zawierających więcej błonnika (ciemne pieczywo, kasza, świeże owoce i warzywa).

Należy dbać o regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków, z maksymalnym ograniczeniem czarnej herbaty, coca-coli itp.

W razie potrzeby leczeniem wspomagającym pierwszego rzutu są syropy zawierające laktulozę (Duphalac, Lactulosum, Normalac) lub preparaty zawierające makrogol (Forlax). Jeżeli zaparcia były długotrwałe, dziecko ma zwykle dużo zalegających mas kałowych w jelicie grubym. W takiej sytuacji leczenie należy rozpocząć od ich ewakuacji doodbytniczymi wlewkami czyszczącymi (Enema). Bardzo przydatne jest zwiększenie aktywności fizycznej.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

„Choroby przewodu pokarmowego u dzieci” Zalewski T. (red.), PZWL, Warszawa, 1995.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze