Zaloguj
Reklama

Zapalenie jamy ustnej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przeziębienie u dziecka
Fot. medforum
Przeziębienie u dziecka
(3)
Reklama

Jest to reakcja błony śluzowej jamy ustnej na toczący się stan zapalny. Zapalenie jamy ustnej może być związane z przewlekłym procesem chorobowym (cukrzycą, chorobami metabolicznymi, endokrynologicznymi, immunologicznymi, nowotworowymi) ale najczęściej przyczyną jest ostra reakcja miejscowa związana z lokalnym zakażeniem (wirusowym, grzybiczym czy bakteryjnym).

Objawy i przebieg zapalenia jamy ustnej

U dziecka w przebiegu choroby (zazwyczaj gorączkowej) pojawia się obrzęk i zaczerwienienie jamy ustnej oraz bolesność, występująca przede wszystkim podczas jedzenia. Często, jeśli przyczyną jest wirus opryszczki, występuje ból, zaczerwienienie dziąseł oraz charakterystyczne drobne, bolesne pęcherzyki, pękające w ciągu kilku godzin i pozostawiające nadżerki.

U noworodków najczęściej występuje pleśniawkowe zapalenie jamy ustnej spowodowane przez drożdżaki, charakteryzujące się białymi nalotami podobnymi do kożucha mleka na języku i podniebieniu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie jamy ustnej

Konsultacja z lekarzem jest wskazana, gdy Twoje dziecko skarży się na ból buzi przy jedzeniu a w jamie ustnej obecne są nadżerki lub białawe naloty na dziąsłach, języku, wewnętrznej stronie policzków i podniebieniu. U niemowlęcia objawem niepokojącym jest drażliwość przy karmieniu i niechęć do ssania.

Leczenie zapalenia jamy ustnej

Leczenie domowe można stosować w przypadku niewielkich zmian, głównie o charakterze pleśniawek u noworodka, które można pędzlować roztworem kwasu bornego (preparat gotowy o nazwie Aphtin – dostępny bez recepty) lub fioletem gencjany (także dostępny bez recepty).

U starszych dzieci, przy dobrym stanie ogólnym i niewielkich zmianach w jamie ustnej, można stosować dostępne bez recepty preparaty typu Tantum Verde, Strepsil, Tymsal czy Neo-Angin. Ze względu na możliwe ogólnoustrojowe przyczyny stanu zapalnego jamy ustnej w większości przypadków, dziecko powinien jednak zbadać lekarz.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.
  2. Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze