Zaloguj
Reklama

Zapalenie gardła i angina u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie gardła u pediatry
Fot. ojoimages
Badanie gardła u pediatry
(5)
Reklama

Angina to ostry stan zapalny błony śluzowej i tkanki chłonnej migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego. Zapalenie gardła to ostry proces zapalny dotyczący błony śluzowej gardła i podniebienia. Szczyt zachorowań na anginę, zapalenie gardła przypada na 7 r.ż.

Objawy i przebieg zapalenia gardła i anginy u dzieci

Przyczyny mogą być wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Najczęstszymi wirusami są rhinowirusy, bakteriami paciorkowce beta- hemolizujące grupy A.

Wirusowe zapalenie gardła zwykle rozpoczyna się ogólnym osłabieniem, podwyższoną temperaturą, bólem gardła. Objawy stopniowo narastają. Często towarzyszy kaszel i katar. Obwodowe wezły chłonne szyjne mogą być powiększone. Choroba ustępuje samoistne w ciągu 4-5 dni.

Bakteryjne zapalenie migdałków przebiega zwykle z powiększeniem, zaczerwienieniem czopami ropnymi na migdałkach. Węzły chłonne są powiększone, bolesne,temperatura ciała często przekracza 38,5 st C. Nie występuje kaszel.

Leczenie zapalenia gardła i anginy u dzieci

Wirusowe zapalenie gardła leczy się objawowo – stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Miejscowo gardło można odkażać za pomocą płukania (np. roztworem soli kuchennej, roztworem sody oczyszczanej, naparem z kurkumy lub płynami do płukania dostępnymi w aptekach). Można stosować też tabletki do ssania. Zawsze kiedy dziecko z bólem gardła jest w złym stanie klinicznym, ma wysoką gorączkę, a na migdałkach występują naloty to należy udać się do lekarza. Może to być bakteryjne zapalenie gardła, które wymaga stosowania antybiotyku. Do oceny prawdopodobieństwa etiologii paciorkowcowej stosuje się skalę Centora/McIssaca.

Tabela. Skala oceny prawdopodobieństwa zakażenia S. pyogenes wg Centora/McIssaca

Objaw kliniczny

Liczba punktów

gorączka >38ºC

1

brak kaszlu

1

powiększone węzły chłonne szyjne przednie

1

nalot włóknikowy i obrzęk migdałków

1

Wiek: ≤15 lat

+1

Wiek: 15-44 lat

0

wiek ≥45 lat

-1


Z uwagi, że najczęstsza bakteryjną etiologią są paciorkowce, gdy etiologia jest bardzo prawdopodobna (4-5 pkt) to stosuje się empirycznie penicylinę przez 10 dni. Gdy zakażenie paciorkowcowe jest prawdopodobne (2-3pkt)  to należy wykonać szybki test paciorkowcowy i/lub posiew, a leczenie uzależnić od wyniku; przy punktacji <2 prawdopodobieństwo zakażenia paciorkowcowego jest małe, nie zaleca się ani diagnostyki mikrobiologicznej ani antybiotykoterapii.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze