Zaloguj
Reklama

Zanokcica - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Paznokcie
Fot. ojoimages
Paznokcie
(4)
Reklama

Zanokcica (łacińska nazwa paronychia) jest to ropne zapalenie wału paznokciowego palców rąk.

Objawy i przebieg zanokcicy

Zakażenie powodują bakterie (najczęściej gronkowce), które przedostają się w głąb paznokcia na skutek skaleczenia wału paznokciowego. Powstaje proces zapalny przechodzący potem w ropny. Możliwe jest powstanie dużego ropnia.

Głównym objawem jest

  • ból,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie wału paznokciowego.

Później następuje wydobywanie się treści ropnej. Niekiedy przyczyną ropienia wału paznokciowego jest wrastający paznokieć.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zanokcicę

Skontaktuj się z chirurgiem, jeżeli zauważasz opisane powyżej objawy, a zwłaszcza gdy istnieje wrastający paznokieć lub gdy z wału paznokciowego wydobywa się treść ropna. W wielu przypadkach (o ile są wcześnie uchwycone) nie ma potrzeby zdejmowania paznokcia. Wystarcza jedynie otwarcie ropnia i zastosowanie odpowiedniego antybiotyku.

Leczenie zanokcicy

W ostrym stanie leczenia domowego nie ma. Doraźnie można przemywać miejsca zmienione Rivanolem. W profilaktyce należy pamiętać o higienie dłoni oraz obcinaniu paznokci w taki sposób, aby pozostawiać więcej bocznych części paznokcia. Zapobiega to wrastaniu paznokci.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze