Zaloguj
Reklama

Wynik badania moczu - obecne bakterie

Badanie w laboratorium
Fot. ojoimages
Badanie w laboratorium
(4)
Reklama

Badanie mikroskopowe osadu moczu daje niekiedy wynik sugerujący obecność bakterii. Należy jednak pamiętać, że nawet w prawidłowo pobranym moczu mogą być nieliczne bakterie, więc sam wynik badania ogólnego moczu nie upoważnia do rozpoznania infekcji dróg moczowych.

Bakterie w moczu - Objawy i przebieg

Bakterie spotykane w osadzie moczu pochodzą najczęściej z zanieczyszczeń zewnętrznych (ze skóry i śluzówek okolicy ujścia cewki moczowej). Możliwe są też błędy osoby oglądającej osad moczu, ponieważ różne zanieczyszczenia mogą wyglądać pod mikroskopem podobnie jak bakterie. Nawet jeżeli w osadzie moczu rzeczywiście znajdują się żywe bakterie, to niestety samo badanie mikroskopowe moczu nie pozwala na rozróżnienie typu bakterii i nie daje informacji o ich ilości (tzw. miano bakterii).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Stwierdzenie bakterii w osadzie rutynowo pobranego moczu wymaga powtórzenia badania ogólnego z zaleceniem pobrania moczu z tzw. środkowego strumienia. Zwykle konieczne jest też pobranie dodatkowej próbki moczu na posiew. Dopiero wynik tych dwóch badań jest wiarygodny i na jego podstawie lekarz podejmie odpowiednią decyzję.

Bakterie w moczu - Leczenie

Pobierając mocz do badania należy przestrzegać zalecenia dokładnego umycia okolicy cewki moczowej i pobierać mocz z tzw. środkowego strumienia. Metoda środkowego strumienia polega na tym, że nie pobiera się ani początkowej porcji moczu, ani jego resztek, zalegających w pęcherzu moczowym.

Idealnym materiałem do badania jest środkowa porcja moczu, który najlepiej jest złapać nie metodą przyklejania woreczka, tylko bezpośrednio do jałowego pojemnika w trakcie spontanicznego oddawania moczu przez dziecko - stąd właśnie nazwa "środkowy strumień".

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Pawelski S., Maj S. „Normy i kliniczna interpretacja badań diagnostycznych w medycynie wewnętrznej”, PZWL, Warszawa 1981.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze