Zaloguj
Reklama

Wszawica - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Kobieta
Fot. medforum
Kobieta
(4)
Reklama

Jest to choroba pasożytnicza skóry wywołana przez trzy typy wszy: łonowe, głowowe i odzieżowe. Zakażenie szerzy się przez kontakt bezpośredni.

Objawy i przebieg wszawicy

Wszawica łonowa występuje u osób dorastających, powoduje silny świąd okolicy krocza. Wszawica odzieżowa u dzieci występuje rzadko, związana jest z zaniedbaniami higienicznymi, ponieważ pasożyt przenoszony jest głównie przez odzież lub pościel.

Na skórze pojawiają się grudki lub bąble. Wszy można stwierdzić na skórze lub w szwach odzieży. Wszawica głowowa, najczęściej występująca u dzieci, powoduje silny świąd skóry głowy.

Wszy nie zawsze udaje się znaleźć. Natomiast często stwierdza się na włosach białe gnidy (formy młode wszy) głównie na potylicy i za uszami. Charakterystyczny jest świąd i plamkowa wysypka na skórze (głowy lub innych okolic).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wszawicę

Wszawica nie wymaga zwykle pilnej pomocy lekarskiej, możliwe jest leczenie domowe.

Leczenie wszawicy

W aptekach dostępne są bez recepty odpowiednie preparaty (np. Delacet lub Artemizol), które stosuje się zgodnie z instrukcją na opakowaniu- zazwyczaj dwukrotnie, zwykle z bardzo dobrym efektem.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Dworkin P.: „Pediatria” 1993.
  2. Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze